I Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na wodach otwartych 03.08.2013 Kryspinówk/ Krakowa

I Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na wodach otwartych 03.08.2013 Kryspinówk/ Krakowa

Zdjęcie główne: 

Mistrzowskie otwarcie!
Pierwsze w historii Mistrzostwa Polski w pływaniu długodystansowym już za nami!
Zawody, które odbyły się w Kryspinowie 3 sierpnia 2013 roku bez wątpienia przejdą do historii naszego krajowego pływania.
Wszystko oczywiście dzięki organizatorom: Polskiemu Związkowi Pływackiemu, Małopolskiemu Okręgowemu Związkowi Pływackiemu, Komisji Pływania na Wodach Otwartych PZP i organizacjom pomagającym w sprawnym przeprowadzeniu zawodów.
Zawodników, trenerów, sędziów i kibiców przebywających w sobotę nad zalewem w Kryspinowie przywitała fantastyczna pogoda. Już wtedy było jasne, że to będzie dobry dzień dla polskiego pływania na otwartym akwenie. W Mistrzostwach Polski zawodnicy rywalizowali na trzech dystansach. Pływacy 19-letni i starsi mieli do pokonania 10 km, zawodnicy 17- i 18-letni ścigali się na 7,5 km, a najmłodsi (14-16 lat) – na 5 km. Na starcie stanęła absolutna czołówka pływania na długich dystansach w naszym kraju.
Na olimpijskim dystansie 10 km osiem okrążeni świetnie przygotowanej trasy najszybciej pokonali Monika Czerniak (AZS UWM Olsztyn; 2:27:16) i Sebastian Karaś (G-8 Bielany Warszawa; 2:07:40). Czerniak o niespełna dwie minuty wyprzedziła Izabellę Grzegorczyk (Posnania Poznań; 2:29:10). Z brązowym medalem z Kryspinowa wróciła do domu Barbara Wasilewska z Omegi Kleszczów, która do zwyciężczyni straciła ponad trzy minuty (2:30:28). Z kolei wśród mężczyzn Karaś z czasem 2:07:40 okazał się szybszy od dwóch zawodników klubu AZS UWM Olsztyn. Srebro wywalczył Krzysztof Pielowski (2:08:33), a na najniższym stopniu podium stanął Sylwester Borowicz Skoneczny (2:11:37).
W kategorii juniorek zdecydowanie najlepsza okazała się Kamila Kunka, która dystans 7500m pokonała w czasie 1:49:35.  Natomiast w rywalizacji chłopców znakomicie spisał się Jan Urbaniak. Zawodnik Warty Poznań na mecie miał ponad pięć minut przewagi nad swoimi kolegami! Wśród najmłodszych złote medale powędrowały do Anny Nity (kategoria 15-16 lat), Pauliny Piechoty (14 lat), Konrada Zapalskiego (15-16 lat) i Kacpra Murańskiego (14 lat).
Zmaganiom w Kryspinowie rangi dodało również pojawienie się pierwszej w historii naszego kraju zawodniczki, która wystartowała na Igrzyskach Olimpijskich w pływaniu długodystansowym (zajęła 15. miejsce na 10 km), Natalii Charlos. Z powodu kontuzji nie mogła niestety przystąpić do rywalizacji, ale być może będziemy mogli oglądać ją startującą w naszym kraju już na kolejnych Mistrzostwach Polski.

Wielu widzów nad zalewem w Kryspinowie, piękne niebo i jasno świecące słońce, w połączeniu ze wspaniałą atmosferą i zaangażowaniem wszystkich osób pomagających w organizacji imprezy  – te czynniki dały razem znakomity efekt i spowodowały, że pierwsze Mistrzostwa Polski w pływaniu długodystansowym zostaną zapamiętane na długie lata!
Szczególne podziękowania należą się gospodarzowi Ośrodka nad Zalewem i właścicielowi Karczmy Rohatyna Józefowi Baranowi, to dzięki jego gościnie i zaangażowaniu w organizacje mogliśmy przeprowadzić zawody w Kryspinowie.
Bezpieczeństwo uczestnikom zapewnili: zespół ratowników pod kierunkiem Marka Machaczki, Krakowskie WOPR i ich wspaniałe skutery wodne oraz zespoły ratownictwa medycznego Trans Med ze Stanisławem Kwiatkowskim na czele. Nie można też zapomnieć o patrolu Policji z Komisariatu Wodnego w Krakowie. Dziękujemy w imieniu swoim i wszystkich uczestników.
Podziękowania należą się również sędziom KS MOZP ofiarnie pracującym pod przewodnictwem sędziów z Katowic Kazimierza Dempniaka oraz Waldemara Kiliana.
Dziękujemy również tym wszystkim bezimiennym, bez których nie byłoby możliwe przeprowadzenie tak wielkiego przedsięwzięcia.
Zapraszamy do galerii zdjęć z zawodów autorstwa Kasi i Wiesława Ślęczkowskich – Dziękujemy za fantastyczne fotografie.
SG

Galeria zdjęć Nr 1

Galeria zdjęć Nr 2

Komunikat organizacyjny
Komunikat organizacyjny Nr 2
Zakwaterowanie
Zaproszenie
Lista zgłoszonych klubów
Lista zgłoszonych zawodników
WYNIKI