15th FINA World Swimming Championships (25m) 2021

Polscy pływacy kontynuują dobrą passę w mistrzostwach świata na krótkim basenie w Abu Dhabi. W trakcie drugiego dnia zawodów piątą pozycję na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym zajął Kacper Stokowski, a do wyścigów finałowych awansowali Katarzyna Wasick i Jakub Majerski.

Piąte miejsce w mistrzostwach świata to dla Stokowskiego największe osiągnięcie w seniorskiej karierze. W finale podopieczny Pawła Wołkowa uzyskał wynik 49.80 i o 12 setnych sekundy poprawił rekord życiowy. Lepsze rezultaty w historii polskiego pływania notował tylko Radosław Kawęcki.


Teraz mogę już oficjalnie powiedzieć, że jestem zadowolony. Dałem z siebie wszystko. Nowy rekord życiowy, 5. miejsce na świecie, nie mogłem sobie tego lepiej wymarzyć – powiedział po finale Stokowski.
Mówi się, że po dobrym wyścigu nie pamiętasz tego, co działo się w wodzie. W moim przypadku jest podobnie. Jeszcze nie przeanalizowałem swojego startu, ale wiem, że ostatnie 25 metrów nie było perfekcyjne - dodał.
Do medalu naszemu reprezentantowi zabrakło zaledwie 0.2 sekundy. Złoto wywalczył Shane Casas z USA (49.26), drugi był Rosjanin Kliment Kolesnikow (49.46), a trzeci do mety dopłynął Robert Glinta z Rumunii (49.60).

Bardzo udanie dla biało-czerwonych zakończyła się również rywalizacja w półfinałach. Do najlepszej ósemki na
100 m stylem dowolnym z 3. czasem (52.28) awansowała Katarzyna Wasick.


Wszystko poszło zgodnie z planem. Mam finał na moich pierwszych mistrzostwach świata na krótkim basenie i oby jutro było jeszcze lepiej. Jestem dalej w grze i będę walczyć, żebyśmy cieszyli się z pierwszego medalu. Zachowuję zimną krew. Wyniki pokazują, że basen jest bardzo szybki i dobrze mi się w nim pływa – komentowała Wasick.

Z koli w finale 100 m stylem motylkowym powalczy w sobotę Jakub Majerski. Brązowy medalista mistrzostw Europy po południu zajął 5. miejsce, poprawiając przy okazji rekord życiowy (49.65).


Plan na jutro? Popłynąć jeszcze szybciej i dać z siebie wszystko. Zobaczymy, które miejsce mi to da – opowiadał Majerski, któremu bardzo przypadło do gustu miejsce rozgrywania zawodów.
To jeden z lepszych obiektów, w jakich byłem. Robi wrażenie. Nie pozostaje nic innego, jak tylko startować i robić dobre wyniki – mówił.

Rano na dystansie 100 m stylem motylkowym wystartował jeszcze Marcin Cieślak. Nasz reprezentant zajął w eliminacjach 17. miejsce z czasem 50.80. Do awansu do półfinału zabrakło mu 23 setnych sekundy.

W sobotę do rywalizacji w mistrzostwach świata przystąpi między innymi Paweł Juraszek. To jedyny reprezentant Polski w Abu Dhabi, który jeszcze nie miał okazji się zaprezentować. Zawodnika AZS AWF Katowice czeka start na 50 m stylem dowolnym. Oprócz Juraszka w porannych eliminacjach wystąpią jeszcze Stokowski na 50 m stylem grzbietowym i Cieślak na 100 m stylem zmiennym.

Biuro Prasowe
Polski Związek Pływacki