Arena Grand Prix: Polańska i Masiuk najlepsi w Ostrowcu

Aleksandra Polańska z UKS GOS Raszyn i Ksawery Masiuk z G-8 Bielany Warszawa zwyciężyli w klasyfikacji generalnej pierwszych w tym roku zawodów Arena Grand Prix Pucharu Polski, które odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dla niespełna 18-letniego podopiecznego Pawła Wołkowa był to pierwszy taki sukces w karierze.

Masiuk już w 2021 roku imponował osiąganymi wynikami. Z mistrzostw Europy juniorów w Rzymie wrócił z 5 medalami (w tym 3 złotymi) i regularnie startował na międzynarodowych imprezach z kadrą seniorów. W nowy sezon też wszedł z przytupem. W ostrowieckiej Rawszczyźnie wygrał zmagania na 50 i 100 m stylem grzbietowym. Na krótszym dystansie uzyskał czas 25.46, a na dłuższym 54.55.

- Na tak wczesnym i ciężkim etapie przygotowań nie spodziewaliśmy się z moim trenerem aż tak dobrych wyników. Jestem bardzo mile zaskoczony czasami, które dały mi moje pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Grand Prix – mówił Masiuk. - Nie osiadamy na laurach i nie zwalniamy tempa. W najbliższych tygodniach dalej będziemy ciężko trenować, nie tylko w Warszawie. Już w tę niedzielę rozpoczynam w Łodzi dwutygodniowe zgrupowanie z kadrą seniorów - dodał.

Do sukcesów w stylu grzbietowym młody pływak pochodzący z Tarnowca dołożył jeszcze 3. lokatę na 200 m stylem dowolnym i 6. na 50 m stylem dowolnym. W klasyfikacji punktowej okazał się lepszy od swojego rówieśnika, Krzysztofa Chmielewskiego oraz od doświadczonego Konrada Czerniaka.

Wśród kobiet najwięcej punktów za 3 najlepsze starty uzbierała Aleksandra Polańska. Zawodniczka z Raszyna była najszybsza na 100, 200 i 400 m stylem dowolnym (55.69; 2:00.28; 4:14.54) i zajęła 2. miejsce na 800 m stylem dowolnym, przegrywając tylko z Pauliną Piechotą.

W końcowym zestawieniu Polańska wyprzedziła o 19 punktów Paulinę Pedę, która była najszybsza na 50 i 100 m stylem motylkowym oraz 100 m stylem grzbietowym. Na trzecim miejscu sklasyfikowana została Adela Piskorska.

Na pływalni ustanowiony został też nowy rekord Polski 15-latek. Tej sztuki dokonała Flawia Kamzol z Galicji Kraków, która dokładnie w dniu swoich 15. urodzin jedną długość basenu pokonała w czasie 27.37.

Zawody Arena Grand Prix Pucharu Polski zostały zorganizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz gminy Ostrowiec Świętokrzyski, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz firm Arena, Variopool, Carolina Medical Center i MCC Medale. Kolejne zmagania odbędą się w dniach 19-20 marca w Oświęcimiu, a wielki finał cyklu zaplanowano na 9-10 kwietnia w Lublinie.

Klasyfikacja generalna Arena Grand Prix Pucharu Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim: