Bernat na podium! Szósty polski medal MŚJ

Laura Bernat powiększyła dorobek medalowy reprezentacji Polski, która startuje w mistrzostwach świata juniorów. Podopieczna Sławomira Pliszki z AZS UMCS Lublin zajęła 3. miejsce na dystansie 200 m stylem grzbietowym podczas trzeciego dnia czempionatu w Limie.

Wicemistrzyni Europy juniorów stoczyła zacięty bój o miejsce w pierwszej trójce z Mio Naritą. Japonka była przed naszą zawodniczką przez cały wyścig, ale świetny finisz Bernat pozwolił jej rzutem na taśmę wygrać pojedynek z pływaczką z Azji. Polka uzyskała wynik 2:11.09 i pokonała Naritę o jedną setną sekundy! Złoty medal wywalczyła Yuzuki Mizuno, która była minimalnie szybsza od Węgierki Dory Molnar.

Niewiele do podium zabrakło sztafecie mieszanej 4x100 m stylem dowolnym (płynącej w składzie: Ksawery Masiuk, Krzysztof Matuszewski, Julia Kulik, Paulina Cierpiałowska). Biało-czerwoni bardzo długo utrzymywali się na pozycji medalowej, ale na finiszu spadli na 4. pozycję i zakończyli wyścig z czasem 3:33.19. O ponad pół sekundy wyprzedzili ich Włosi, którzy na ostatnich dwóch zmianach dysponowali medalistkami rywalizacji indywidualnej na 100 m stylem dowolnym.

Miejsca w ścisłej czołówce zanotowali również bracia Chmielewscy. Krzysztof był 5. na dystansie 800 m stylem dowolnym (7:59.04), natomiast Michał został sklasyfikowany na 7. lokacie w finale 100 m stylem motylkowym (53.96).

W międzyczasie w gronie finalistów na dystansie 50 m stylem grzbietowym zameldowało się aż dwóch Polaków. Na 2. pozycji znalazł się Masiuk. Podopieczny Pawła Wołkowa złamał barierę 25 sekund (24.91), a szybszy od niego okazał się jedynie Pieter Coetze z RPA. Szósty był Michał Pruszyński z TP Zielona Góra, który zanotował wynik 26.00 i o jedną setną sekundy poprawił rekord życiowy.

Popołudniowe występy na plus mogły zapisać też nasze reprezentantki. Karolina Piechowicz, która dopiero co została mistrzynią świata juniorek na 50 m stylem klasycznym, w piątek będzie miała okazję dołożyć do swojej kolekcji medal na dwukrotnie dłuższym dystansie. Dziś dwie długości basenu przepłynęła w 1:09.71, co dało jej 3. pozycję w półfinałowych zmaganiach żabkarek.

Awans do ósemki na 50 m stylem motylkowym wywalczyła jeszcze Cierpiałowska. Eliminacje nasza sprinterka zakończyła na 3. miejscu z czasem 27.19. W półfinałach nie powtórzyła już tego osiągnięcia, ale rezultat 27.31 wystarczył jej do uplasowania się na 5. lokacie w stawce szesnastu najlepszych delfinistek.

Odpadł jedynie Szymon Misiak. Siedemnastoletni zawodnik UKS Shark Rudna w półfinałach 50 m stylem dowolnym uzyskał czas 22.91, ale został zdyskwalifikowany i stracił szansę na walkę o czołowe lokaty.

Warto wspomnieć, że nasi kadrowicze mogli dziś liczyć na dodatkowy, głośny i niespodziewany doping kibiców. Na trybunach pojawiły się bowiem dwie polskie rodziny na co dzień mieszkające w Peru, które miały ze sobą nawet własnoręcznie uszytą biało-czerwoną flagę.

Na półmetku mistrzostw świata juniorów nasza reprezentacja, którą wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Arena, Variopool, Carolina Medical Center i MCC Medale, zajmuje drugą pozycję w klasyfikacji medalowej. Polacy mają już na swoim koncie 6 medali: 3 złote i 3 brązowe. Zawody w Limie potrwają do 4 września.