Dziesięć medali Polaków na zakończenie mistrzostw Grecji

Reprezentanci Polski aż dziesięciokrotnie stawali na podium podczas ostatniego dnia mistrzostw Grecji w pływaniu, które odbywały się w Atenach. Złote medale wywalczyli w piątek Paulina Peda, Aleksandra Knop, Krzysztof Chmielewski i Dawid Wiekiera.

Peda okazała się najlepsza na dystansie 50 m stylem motylkowym. W finale stoczyła walkę z utytułowaną Greczynką, Anną Ntountounaki, wyprzedzając pływaczkę gospodarzy o jedną setną sekundy. Jedną długość basenu przepłynęła w 26.18, wyrównując swój rekord życiowy. Trzecia na finiszu zameldowała się Anna Dowgiert (26.28).

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn 2. miejsce zajął Jakub Majerski (23.98), a 3. był Paweł Smoliński (24.00).

Łupem polskich zawodników padły złote medale na dystansie 400 m stylem dowolnym. Zwycięstwa odnieśli Krzysztof Chmielewski (3:53.97) i Aleksandra Knop (4:16.71). Natomiast brąz wywalczyła Marta Klimek, która dodatkowo zanotowała najlepszy rezultat w życiu (4:21.57). Dodatkowo w finale mężczyzn obok Chmielewskiego popłynął Kamil Sieradzki. Zawodnik AZS AWF Katowice uplasował się na 6. lokacie.

Zacięty pojedynek z Savvasem Thomoglou na dystansie 200 m stylem klasycznym stoczył Dawid Wiekiera. Nasz żabkarz na finiszu okazał się lepszy od Greka o cztery setne sekundy i z czasem 2:13.49 zdobył złoto. Wśród kobiet 2. była Dominika Sztandera (2:32.80).

Na pływalni w Atenach w piątek rywalizacja toczyła się również na 100 m stylem grzbietowym. Ze srebrem w finale pań zakończyła ją Paulina Peda (1:01.70), a 6. miejsce wśród grzbiecistów zajął Jakub Majerski, który dwukrotnie poprawiał życiówkę (56.78 rano i 56.58 po południu).

W eliminacjach 50 m stylem motylkowym mężczyzn wystartowali jeszcze Karol Ostrowski (24.44), Adrian Jaśkiewicz (24.68), Michał Chmielewski (24.91; rekord życiowy), Kamil Sieradzki (25.43), Jan Zubik (25.81) i Bartosz Skóra (26.35), a wśród kobiet Julia Maik (26.78; rekord życiowy). Z kolei na 100 m stylem grzbietowym zaprezentował się Paweł Franke (58.00).

Dla naszych reprezentantów był to etap przygotowań do mistrzostw Europy w Rzymie. Zawody w stolicy Włoch odbędą się już w dniach 11-17 sierpnia.