Gospodarze górą. Biało-czerwoni przegrali z Maltą na inaugurację el. ME U-17

Reprezentanci Polski do lat 17 w piłce wodnej rozpoczęli walkę o udział w sierpniowych mistrzostwach Europy. W swoim pierwszym meczu turnieju, który jest rozgrywany na otwartej pływalni w maltańskiej miejscowości Gżira, podopieczni Marcina Bara i Nikity Czupryny ulegli gospodarzom 13:15.

Jeszcze przed eliminacjami Maltańczycy byli wymieniani w roli faworytów grupy D. W czwartek rozpoczęli zmagania od pewnego zwycięstwa nad Łotwą - i to aż 34 do 2. Do spotkania z biało-czerwonymi przystąpili więc w dobrych nastrojach i już w pierwszej kwarcie chcieli narzucić swoje warunki.

W mecz świetnie wszedł między innymi Jayden Cutajar, który w pierwszej kwarcie trafił do naszej siatki aż trzykrotnie. Polacy nie pozwolili jednak odskoczyć gospodarzom. Dzięki dwóm bramkom Bartosza Grabińskiego i jednej Wiktora Staniszewskiego po pierwszych ośmiu minutach przegrywali tylko 3:4.

Na początku drugiej części Maltańczycy powiększyli przewagę do aż czterech bramek. Na szczęście nasi waterpoliści odpowiedzieli skutecznymi rzutami Kamila Greifa i Jacka Różyckiego i wciąż pozostawali w grze. W trzeciej kwarcie obie drużyny trafiały po cztery razy. Kwestia zwycięstwa była otwarta – tym bardziej, że zawodnicy Bara i Czupryny rozegrali bardzo dobre pierwsze minuty ostatniej kwarty, doprowadzając nawet do remisu 11:11.

Końcówka należała jednak do gospodarzy turnieju. Potrafili między innymi wykorzystać grę w przewadze i znów odskoczyli na trzy trafienia. Wynik ustalił Paweł Broniecki, w ostatnich sekundach zdobywając bramkę na 13:15.

Polacy wciąż pozostają w grze o mistrzostwa Europy. W sobotę czekają ich dwa spotkania. Już o 11:00 zmierzą się ze Słowakami w starciu, które może zadecydować o ostatecznym awansie którejś z tych drużyn. Kilka godzin później (o 18:30) rywalami biało-czerwonych będą Brytyjczycy.

Polska – Malta   13:15 (3:4, 2:3, 4:4, 4:4)

Bramki dla Polski: Wiktor Staniszewski, Bartosz Grabiński (po 3), Kamil Greif (2), Piotr Kędzior, Jakub Błoch, Paweł Broniecki, Jacek Różycki, Aleksander Pyrek