Juniorzy kończą sezon! Przed nimi mistrzostwa świata

Piętnastoosobowa reprezentacja Polski już we wtorek rozpocznie zmagania w mistrzostwach świata juniorów w pływaniu. Zawody zostaną zorganizowane w Limie i będą dla naszych młodych zawodników ostatnim akcentem sezonu letniego – długiego, ale też bardzo udanego.

- Do stolicy Peru wyleciało piętnaścioro pływaków. Tak duża ekipa to efekt wypełnionych minimów, ale też świetnych występów naszych juniorów w mistrzostwach Europy, w trakcie których wywalczyliśmy aż szesnaście medali – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak.

W Limie o miejsca na podium będzie trudniej niż w Otopeni. Na starcie pojawią się nie tylko zawodnicy z europejskiego topu (wśród nich m. in. rekordzista świata, David Popovici z Rumunii), ale też mocni Japończycy czy Brazylijczycy. Mimo to, Polaków nie brakuje w czołówkach list startowych. Krzysztof i Michał Chmielewscy legitymują się najlepszymi rezultatami na 200 m stylem motylkowym, pierwsze miejsca wśród zgłoszonych na wszystkich dystansach stylem grzbietowym ma Ksawery Masiuk, a na szczycie rankingów na 50 i 100 m stylem klasycznym jest Karolina Piechowicz.

Bracia Chmielewscy i Masiuk startowali niedawno w mistrzostwach Europy seniorów w Rzymie. Podobnie jak Laura Bernat, która ma 2. czas zgłoszenia na 200 m stylem grzbietowym. – Jestem bardzo zadowolony z tego sezonu. Już nawet niezależnie od tego, co wydarzy się w Limie – mówił jeszcze w Foro Italico Masiuk, który w tym roku wywalczył już sześć medali mistrzostw Europy juniorów, a w mistrzostwach świata seniorów w Budapeszcie stanął na najniższym stopniu podium na 50 m stylem grzbietowym.

Wysoko na listach są jeszcze m. in. Filip Kosiński (3. na 200 m stylem grzbietowym), Jakub Walter (4. na 200 m stylem dowolnym), Filip Urbański (4. na 100 m stylem klasycznym) czy Michał Piela (4. na 400 m stylem zmiennym).

Mistrzostwa świata juniorów odbędą się w dniach od 30 sierpnia do 4 września. Eliminacje będą się rozpoczynać w Limie o 9:30 (16:30 w Polsce), natomiast sesje finałowe zostały zaplanowane na 18:00 czasu lokalnego (1:00 w nocy w naszym kraju).

To już ósma edycja juniorskiego czempionatu globu. W dotychczasowych polscy pływacy wywalczyli w sumie 17 medali (5 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych). Po raz ostatni na podium stawali w 2017 roku Kacper Stokowski (3. na 50 m stylem grzbietowym) oraz męska sztafeta, która zajęła 2. miejsce na dystansie 4x100 m stylem dowolnym.