Katarzyna Wasick na spotkaniu z ministrem Sportu i Turystyki

Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk spotkał się z medalistką mistrzostw świata w pływaniu Katarzyną Wasick oraz jej trenerem Robertem Wilkiem i prezesem Polskiego Związku Pływackiego Otylią Jędrzejczak. - Bardzo dziękuję ministerstwu za wsparcie, dzięki któremu możemy osiągać dobre wyniki - mówi prezes Jędrzejczak.

 
W spotkaniu udział wzięły również dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego w MSiT Angelika Głowienka i rzeczniczka prasowa resortu Natalia Perlińska. Niestety, ze względu na trwające przygotowania do mistrzostw Europy juniorów w spotkaniu nie mógł wziąć udziału drugi z polskich medalistów ostatnich mistrzostw świata w Budapeszcie Ksawery Masiuk. Listy gratulacyjne dla Ksawerego oraz jego trenera Pawła Wołkowa przekazano na ręce prezes Otylii Jędrzejczak.
 
- Mam nadzieję, że medale zdobyte w Budapeszcie to dopiero początek naszych tegorocznych sukcesów. Przez nami w najbliższym czasie jeszcze przecież mistrzostwa Europy juniorów, mistrzostwa świata juniorów i mistrzostwa Europy seniorów - dodała prezes Jędrzejczak.
 
Ministerstwo Sportu i Turystyki corocznie wspiera Polski Związek Pływacki przyznając dofinansowanie na realizację przygotowań zawodników kadry narodowej do startu w imprezach międzynarodowych w ramach Programu dofinansowania ze środków budżetu państwa. Ministerstwo wspiera PZP również w ramach Programu dofinansowania zadań z obszaru wspierania szkolenia sportowego i współzawodnictwa młodzieży oraz Programu dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadań z obszaru wspierania szkolenia sportowego i współzawodnictwa młodzieży pn. „Mały wielki Polak – nadzieje olimpijskie” (w latach 2020-2021).

Środki pozyskane w ramach Programu dofinansowania zadań z obszaru wspierania szkolenia sportowego i współzawodnictwa młodzieży, PZP przeznacza na szkolenie kadr narodowych w młodzieżowych kategoriach wiekowych (tzw. szkolenie centralne) oraz na tzw. szkolenie grupowe, prowadzone w 14 szkołach mistrzostwa sportowego (SMS) oraz 2 ośrodkach szkolenia sportowego młodzieży (OSSM). Warto podkreślić, że we wszystkich 14 SMS dyscypliną wiodącą jest pływanie, natomiast dwie szkoły (SMS Gorzów Wielkopolski i SMS Ostrowiec Świętokrzyski) prowadzą także piłkę wodną. Dofinansowaniem w ramach szkolenia centralnego w kadrze narodowej juniorów PZP obejmuje 492 zawodników i zawodniczki (w tym: w pływaniu 374 osoby, w skokach do wody – 32, w piłce wodnej – 56 i w pływaniu artystycznym – 30). W szkołach mistrzostwa sportowego dofinansowane jest szkolenie 274 osób, a w ośrodkach szkolenia sportowego młodzieży – 19.