Melbourne gospodarzem mistrzostw świata!

Międzynarodowa Federacja Pływacka poinformowała, że tegoroczne mistrzostwa świata na krótkim basenie odbędą się w Melbourne. Zmianie uległa data zawodów. Walka o medale będzie się toczyć od 13 do 18 grudnia.

Pierwotnie gospodarzem mistrzostw miał być Kazań, ale prawo do ich organizacji zostało odebrane Rosjanom po inwazji na Ukrainę. Poszukiwania nowego miejsca zakończyły się sukcesem. FINA porozumiała się z Australijczykami, którzy mają już doświadczenie w przygotowywaniu wielkich pływackich wydarzeń – choć akurat czempionat globu na krótkim basenie odbędzie się u nich po raz pierwszy.

- Australia ma wspaniałe pływackie tradycje. Nie możemy się doczekać powrotu do Melbourne. Jestem pewien, że będzie to kolejna bardzo udana impreza FINA, która najlepszym zawodnikom na świecie umożliwi osiąganie wyników na najwyższym poziomie. Jesteśmy niezwykle wdzięczni naszym partnerom za wykonanie kroku w kierunku organizacji tego prestiżowego wydarzenia – skomentował prezydent Międzynarodowej Federacji Pływackiej, Husain Al-Musallam.

Najlepsi pływacy globu powalczą o medale w Melbourne Sports and Aquatic Centre. To obiekt, który gościł już Igrzyska Wspólnoty Narodów w 2006 roku oraz mistrzostwa świata w sportach wodnych, które odbyły się rok później (wówczas startowali tam skoczkowie do wody). Tym razem w stolicy stanu Wiktoria ma się pojawić ponad 1000 zawodników ze 180 krajów.

Poprzednia edycja tej imprezy odbyła się w ubiegłym roku w Abu Zabi. Polscy pływacy zdobyli wówczas dwa medale. Na dystansie 200 m stylem grzbietowym zwyciężył Radosław Kawęcki, a Katarzyna Wasick była 3. na 50 m stylem dowolnym.