Nowy sztab reprezentacji Polski w pływaniu. Paweł Wołkow głównym trenerem kadry seniorów

Nowy sztab reprezentacji Polski w pływaniu. Paweł Wołkow głównym trenerem kadry seniorów

Polski Związek Pływacki podjął decyzję o zmianach w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski w pływaniu. Głównym trenerem kadry, której najważniejszym celem będzie dobry występ na igrzyskach olimpijskich w 2024 roku, został Paweł Wołkow.

Przez ostatni rok szkoleniowiec G-8 Bielany Warszawa stał na czele kadry narodowej juniorów. Na co dzień jego podopiecznymi są między innymi Ksawery Masiuk (brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata na 50 m stylem grzbietowym), Radosław Kawęcki czy Laura Bernat.

–  Każdy dąży do tego, żeby zostać głównym trenerem kadry narodowej seniorów. Chyba już wyżej nie da się wylądować. Oczywiście, wiąże się to z odpowiedzialnością, ale nie chciałbym, żeby ta odpowiedzialność mnie przygniatała. Będę się starał przenieść na całą kadrę to, co robię z moimi zawodnikami – komentuje Wołkow, który ma już swoje plany na funkcjonowanie reprezentacji. - Chcemy oprzeć się na badaniach zawodników i monitorować trening, żeby wiedzieć czy jest efektywny w trakcie całego procesu. Odpowiedzią nie mogą być tylko zawody. Musimy to wiedzieć już wcześniej, żeby odpowiednio reagować i być w stanie coś zmienić – zdradza.

– Bardzo cenimy sobie warsztat i umiejętności trenera Wołkowa. Pokazał już, że świetnie współpracuje z młodymi pływakami i potrafi wprowadzić ich płynnie do seniorskiego pływania. Do tego potrafi komunikować się z zawodnikami, mobilizować ich. Ma też dobry kontakt z innymi trenerami. Na stanowisku zastąpił Piotra Gęgotka, któremu serdecznie dziękuję za pracę – mówi prezes PZP, Otylia Jędrzejczak.

W nowym sztabie reprezentacji Polski znajdą się też Jakub Karpiński z AZS AWF Katowice i amerykański szkoleniowiec, Benjamin Loorz, który na co dzień opiekuje się między innymi z wicemistrzynią świata i Europy na 50 m stylem dowolnym, Katarzyną Wasick.

– Trener Karpiński to młody, ale już jednocześnie doświadczony ambitny szkoleniowiec, który w ostatnich latach regularnie ma w kadrze swoich podopiecznych. Kilka miesięcy temu cieszył się z medalu Jakuba Majerskiego na mistrzostwach Europy, wcześniej doprowadził go do finału olimpijskiego na 100 m stylem motylkowym. Z kolei Ben Loorz wykonuje z Kasią świetną pracę w Stanach Zjednoczonych. Chcemy, by dzielił się z nami zdobytym doświadczeniem – opowiada Jędrzejczak. – Do igrzysk w Paryżu coraz bliżej, więc wierzymy, że wiedza i umiejętności całego sztabu pozwolą osiągać naszym pływakom dobre wyniki na arenie międzynarodowej – dodaje.

–  Chcemy poukładać szkolenie tak, żeby na igrzyskach walczyć o jak najwyższe miejsca. Współpracujemy z Kubą Karpińskim, młodym trenerem, który ma bardzo fajną wizję. Mamy w kadrze najwięcej zawodników, ale z innymi trenerami też się przecież znamy. Jesteśmy otwartymi ludźmi, potrafimy rozmawiać i nie zamykamy się. Nie możemy narzucać swojego programu innym, ale będziemy chcieli wprowadzić porady merytoryczne. Chcielibyśmy też stworzyć taką kadrę, która będzie współpracowała i żyła cały rok. Żeby zawodnicy czuli się wyróżnieni, że w niej są. Żeby była to dla nich satysfakcja i nagroda – uzupełnia Wołkow.

Nasi kadrowicze rozpoczęli właśnie w Bydgoszczy swoje pierwsze zgrupowanie pod wodzą Wołkowa i Karpińskiego. Odbywa się ono dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, sponsora głównego PZP – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. oraz firm Arena, Variopool, a także Carolina Medical Center i potrwa do 18 marca. Tydzień później w Oświęcimiu zostaną zorganizowane drugie w tym roku zawody z cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski. Dla krajowej czołówki będzie to kolejna okazja, by powalczyć o minima na najważniejsze imprezy międzynarodowe sezonu letniego: mistrzostwa świata, Uniwersjadę i młodzieżowe mistrzostwa Europy.