Pierwszy polski finał EYOF 2022

Reprezentacja Polski w pływaniu rozpoczęła rywalizację w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF). Już na inaugurację zawodów w Bańskiej Bystrzycy doczekaliśmy się pierwszego finału z udziałem naszego zawodnika. Na dystansie 400 m stylem dowolnym 5. miejsce zajął Mikołaj Filipiak.

Podopieczny trenera Piotra Woźnickiego w eliminacjach był 7., notując czas 3:58.91. Przed nim znalazło się po dwóch pływaków z Turcji, Niemiec i Włoch. Regulamin EYOF pozwala na awans do kolejnej fazy tylko jednego zawodnika z danego kraju, więc ostatecznie Filipiak wszedł do finału z czwartym wynikiem.

W wyścigu medalowym nasz reprezentant był tylko nieznacznie wolniejszy niż rano. Rezultat 3:59.05 dał mu 5. pozycję w stawce. Wygrał Tolga Temiz z Turcji, przed Filippo Bertonim z Włoch i Niemcem Arne Schubertem.

Podczas sesji popołudniowej biało-czerwoni ustanowili też dwa rekordy życiowe. Ich autorkami były Alicja Rodziewicz i Flawia Kamzol. Rodziewicz w półfinałach 200 m stylem motylkowym pierwszy raz złamała barierę 2 minut i 20 sekund, finiszując z czasem 2:19.64. Takie osiągnięcie uplasowało ją na 6. pozycji i dało awans do finału.

Z kolei Kamzol była 5. w półfinałach 200 m stylem grzbietowym. Uzyskała wynik 2:18.31, lepszy od poprzedniej życiówki o 8 setnych sekundy.

Szansę na medal zachował również Kacper Maksajda. Na dystansie 200 m stylem klasycznym nasz zawodnik wywalczył kwalifikację do finału z 8. wynikiem (2:22.49), wyprzedzając o jedną setną sekundy Axela Gladhera ze Szwecji. Poza czołową ósemką znalazła się natomiast Wiktoria Gracjasz. W półfinałach 100 m stylem dowolnym przepłynęła dwie długości basenu w 58.46 i została sklasyfikowana na 12. pozycji.

W sesji eliminacyjnej wystąpili jeszcze Jerzy Laryś (17. na 400 m stylem dowolnym; 4:06.92), Błażej Paszkowski (24. na 100 m stylem grzbietowym; 59.57), Wiktor Pacewicz (32. na 100 m stylem grzbietowym; 1:00.63), Oliwia Glińska (21. na 400 m stylem zmiennym; 5:16.16), Jakub Lenczowski (17. na 200 m stylem klasycznym; 2:25.51) i Zuzanna Denisiewicz (16. na 200 m stylem grzbietowym; 2:21.89).