Podsumowanie 2021 roku - PŁYWANIE

Koniec grudnia to zawsze czas podsumowań. Jaki był 2021 rok dla polskiego pływania? Choć nie zawsze łatwy, to ostatecznie przyniósł nam sporo emocji, powodów do wzruszeń, sukcesów i niezapomnianych wyścigów. Przypomnijmy sobie najważniejsze momenty ostatnich 12 miesięcy na największych imprezach międzynarodowych.

Mistrzostwa Europy – Budapeszt (50 m) – 17-23 maja

Na Węgrzech wystartowała bardzo liczna, 36-osobowa reprezentacja Polski. Zawody, które były dla naszych pływaków jednocześnie kwalifikacjami olimpijskimi, przyniosły biało-czerwonym jeden medal. Srebro na dystansie 50 m stylem dowolnym wywalczyła Katarzyna Wasick. Szybsza od niej była tylko Ranomi Kromowidjojo.

Minimum olimpijskie wypełnił z kolei Paweł Korzeniowski, który tym samym jako pierwszy polski pływak w historii zapewnił sobie możliwość startu na piątych igrzyskach w karierze.

Kilka razy cieszyliśmy się z 4. pozycji. Tuż za podium finiszowali Jan Kozakiewicz na 50 m stylem klasycznym, Konrad Czerniak na 50 m stylem motylkowym, Jakub Majerski na 100 m stylem motylkowym oraz nasze sztafety 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn i 4x100 m stylem dowolnym mix. W finałach oglądaliśmy jeszcze Radosława Kawęckiego i Jakuba Skierkę (odpowiednio 6. i 7. miejsce na 200 m stylem grzbietowym), a do tego sztafety 4x200 m stylem dowolnym kobiet (6.) i 4x100 m stylem zmiennym mix (7.).

Mistrzostwa Europy juniorów – Rzym (50 m)  - 6-11 lipca

Wspaniałe chwile przeżywaliśmy na początku lipca za sprawą naszych juniorów. W Foro Italico młodzi polscy pływacy aż 12-krotnie stawali na podium, zdobywając 5 złotych, 3 srebrne i 4 brązowe medale. Tak dobre występy pozwoliły na zajęcie 3. miejsca zarówno w klasyfikacji medalowej, jak i punktowej.

W Rzymie świetnie prezentował się Ksawery Masiuk, który został mistrzem Europy juniorów na 100 i 200 m stylem grzbietowym, a na sprinterskim dystansie 50 metrów był drugi. Wraz z Bartoszem Skórą, Pawłem Uryniukiem, Mateuszem Chowańcem oraz płynącym w eliminacjach Filipem Kosińskim wywalczył też złoto w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Jakby tego było mało, w kolekcji Masiuka znalazł się jeszcze brąz za występ na dystansie 4x100 m stylem dowolnym. Trzecie miejsce Polacy zajęli płynąc w składzie Masiuk, Krzysztof Matuszewski, Nazar Żurawel i Chowaniec (w eliminacjach wystąpił jeszcze Kacper Bidowaniec).

Z kolei mistrzynią Europy na 200 m stylem grzbietowym została Laura Bernat, a na 200 m stylem motylkowym triumfował Krzysztof Chmielewski, który finiszował tuż przed swoim bratem Michałem. Na podium stawali jeszcze Mateusz Chowaniec (2. na 200 m stylem dowolnym i 3. na o połowę krótszym dystansie), Bartosz Skóra (3. na 50 m stylem klasycznym) i Karolina Piechowicz (3. na 100 m stylem klasycznym).

Igrzyska olimpijskie – Tokyo (50 m) – 24 lipca-1 sierpnia

Najważniejsza impreza pływacka tego roku odbyła się w stolicy Japonii. Spośród reprezentantów Polski występy w finałach notowali Katarzyna Wasick (5. na 50 m stylem dowolnym), Jakub Majerski (5. na 100 m stylem motylkowym), Radosław Kawęcki (6. na 200 m stylem grzbietowym) oraz Krzysztof Chmielewski (8. na 200 m stylem motylkowym).

W półfinałach pływali jeszcze Paweł Juraszek i Laura Bernat, a bardzo blisko awansu do finału była nasza sztafeta 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn. Kacper Stokowski, Jan Kozakiewicz, Jakub Majerski i Jakub Kraska zostali sklasyfikowani na 9. pozycji w eliminacjach, tracąc do ósmych Kanadyjczyków ćwierć sekundy.

Mistrzostwa Europy – Kazań (25 m) – 2-7 listopada

Mnóstwo sukcesów przyniósł nam listopadowy czempionat Starego Kontynentu na krótkim basenie. Szóstą pozycję w klasyfikacji medalowej wywalczyliśmy dzięki 2 złotym, 2 srebrnym i 4 brązowym krążkom. Tytuły mistrzów Europy w fantastycznym stylu zdobyli Alicja Tchórz na 100 m stylem zmiennym i Radosław Kawęcki na 200 m stylem grzbietowym.

Z 2. miejsc na 50 i 100 m stylem dowolnym cieszyła się Katarzyna Wasick, a na najniższym stopniu podium stawali jeszcze Paweł Juraszek (50 m stylem dowolnym), Jakub Majerski (100 m stylem motylkowym) i sztafety 4x50 m stylem dowolnym kobiet (w składzie z Wasick, Kornelią Fiedkiewicz, Dominiką Sztanderą i Tchórz) oraz mieszana (Juraszek, Majerski, Tchórz, Wasick).

Dobrze radzili sobie też pływacy, dopiero zdobywający doświadczenie międzynarodowe. W indywidualnych finałach pływali Paulina Peda, Kornelia Fiedkiewicz oraz nasi juniorzy: 17-letni Krzysztof Chmielewski i Ksawery Masiuk oraz 16-letnia Laura Bernat.

Mistrzostwa świata – Abu Dhabi (25 m) – 16-21 grudnia

Rok zakończyły zmagania najlepszych pływaków globu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wśród startujących pojawiła się 7-osobowa reprezentacja Polski pełna woli walki o najwyższe cele. Zawody świetnie otworzył Krzysztof Chmielewski, który ustanowił rekord Europy juniorów na dystansie 200 m stylem motylkowym. Choć do finału zabrakło mu jednej setnej sekundy, to natchnął pozostałych kadrowiczów do dobrych występów. Rekordy życiowe bili Kacper Stokowski (6. na 50 m stylem grzbietowym i 5. na dwukrotnie dłuższym dystansie) oraz Jakub Majerski (8. na 100 m stylem motylkowym), tuż za podium na 100 m stylem dowolnym finiszowała Katarzyna Wasick, a 6. w finale była sztafeta mężczyzn 4x50 m stylem zmiennym (w składzie: Stokowski, Marcin Cieślak, Majerski i Paweł Juraszek). Na medale czekaliśmy do ostatniego dnia, ale było warto. Po raz czwarty w karierze mistrzem świata na 200 m stylem grzbietowym został Radosław Kawęcki, a Wasick zdobyła brąz na 50 m stylem dowolnym.

Łącznie nasi pływacy na najważniejszych imprezach międzynarodowych w 2021 roku zgromadzili 23 medale (8 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych). I nie ulega wątpliwości, że w przyszłym roku będą chcieli ten dorobek poprawić. Okazji będzie sporo: mistrzostwa świata, Europy, MEJ, MŚJ, Uniwersjada, EYOF. Już teraz trzymamy kciuki i nie możemy się doczekać tego, co przyniosą najbliższe miesiące!