Polskie zwycięstwa w mistrzostwach Grecji

Czołowi polscy pływacy rozpoczęli w Atenach rywalizację w mistrzostwach Grecji. To etap przygotowań naszej reprezentacji do startu w czempionacie Starego Kontynentu, który już za niespełna miesiąc odbędzie się w Rzymie. Na inaugurację zawodów biało-czerwoni byli najszybsi w pięciu konkurencjach.

Pierwsza na najwyższym stopniu podium stanęła Anna Dowgiert. Zawodniczka Warty Poznań wygrała finał 50 m stylem dowolnym z czasem 25.29. Osiemnaście setnych sekundy za nią finiszowała Theodora Drakou, a na 3. pozycji do mety dopłynęła druga z Polek, Julia Maik (25.75).

Wśród mężczyzn w tej samej konkurencji 2. lokatę zajął Paweł Juraszek. Reprezentant AZS AWF Katowice przegrał tylko z Kristianem Gkolomeevem. Grek uzyskał wynik 22.28 i wyprzedził naszego sprintera o dwanaście setnych sekundy. Czwarty w finale był Karol Ostrowski (22.76).

Ze złota na 200 m stylem grzbietowym cieszyła się Paulina Peda. Klubowa koleżanka Juraszka wystartowała na tym dystansie po ponad rocznej przerwie i zanotowała rezultat 2:15.13. Rywalki finiszowały ze stratą ponad dwóch i pół sekundy do naszej zawodniczki.

Pierwszy triumf w Atenach odnotował również Jakub Majerski. W finale 100 m stylem motylkowym wyprzedził Adriana Jaśkiewicza (52.23 – 52.77). Trzeci był jeden z najbardziej utytułowanych greckich pływaków, Andreas Vazaios, który dwie długości basenu przepłynął w czasie powyżej 53 sekund. Wśród delfinistek 2. miejsce zajęła Julia Maik, która w walce o podium złamała barierę minuty (59.72). Szybsza okazała się tylko półfinalistka igrzysk w Tokio, Anna Ntountounaki.

Dodatkowo, biało-czerwoni nie mieli sobie równych na długich dystansach. W zmaganiach na 800 m stylem dowolnym kobiet triumfowała Paulina Piechota (8:47.58), a na 1500 m stylem dowolnym zwyciężył Krzysztof Chmielewski (15:22.16).

W wyścigach eliminacyjnych na 50 m stylem dowolnym wystartowali jeszcze Dominika Sztandera (26.49), Marta Klimek (27.48), Aleksandra Knop (27.66), Kamil Sieradzki (23.34), Paweł Smoliński (23.43), Jakub Majerski (23.88) oraz Bartosz Skóra, który wynikiem 24.82 poprawił rekord życiowy. Z kolei dystans 100 m stylem motylkowym przepłynęli Mateusz Chowaniec (54.55), Kamil Sieradzki (55.00), Michał Chmielewski (55.13) i Jan Zubik (55.32).

Mistrzostwa Grecji zakończą się 22 lipca.