Poznaliśmy mistrza Polski! AZS UW wraca na tron

AZS Uniwersytet Warszawski zapewnił sobie mistrzostwo Polski w piłce wodnej w sezonie 2022/2023. W rozgrywanym awansem meczu ostatniej kolejki ligowych rozgrywek gracze ze stolicy pokonali Waterpolo Poznań 7:5 i po końcowej syrenie mogli świętować drugi tytuł w historii klubu.

Spotkanie rozgrywane w sobotni wieczór nie było łatwe dla gospodarzy. W Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poznaniacy wysoko ustawili poprzeczkę swoim rywalom i od samego początku toczyli zacięty bój o zwycięstwo.
Po pierwszej kwarcie podopieczni Marcina Bara i Jakuba Bednarka, którzy tydzień temu objęli prowadzenie w ligowej tabeli, prowadzili 3:2. W drugiej do siatki trafił tylko Kacper Ślusarczyk i w przerwie na tablicy wyników widniał remis.

Kluczowa dla losów całego meczu była trzecia część gry. Świetnie w bramce AZS UW spisywał się Dawid Jung, który nie dał się pokonać ani razu. Z kolei gracze dwa kluczowe trafienia zapisał na swoje konto doświadczony Nikita Czupryna – wybrany ostatecznie MVP po stronie gospodarzy. Jedno dołożył najlepszy strzelec całego sezonu w stołecznym zespole, Amerykanin Messan Moore i zrobiło się 6:3.

W ostatniej kwarcie Poznaniacy robili co mogli, by odrobić straty, ale ostatecznie to akademicy z Warszawy zwyciężyli 7:5, pieczętując zdobycie mistrzostwa Polski – drugiego w historii klubu, zdobytego po krótkiej przerwie (po raz pierwszy najlepsi w lidze byli w sezonie 2020/2021).

Pozostałe spotkania 14. kolejki Ekstraklasy odbędą się w najbliższy weekend. Już 3 czerwca o 16:00 Alfa Gorzów Wielkopolski zmierzy się z Arkonią Waterpolo Szczecin. Dzień później o 12:30 odbędzie się mecz Neptuna Uniwersytet Łódzki z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Z kolei na 19:00 zaplanowano najciekawiej zapowiadające się starcie ŁSTW Politechnika Łódzka – WTS Polonia Bytom.

AZS Uniwersytet Warszawski – Waterpolo Poznań   7:5 (3:2, 0:1, 3:0, 1:2)
Bramki: Messan Moore (3), Bartosz Grabiński (2), Nikita Czupryna (2) – Bartłomiej Kowalewski (3), Kacper Ślusarczyk (2)
MVP: Nikita Czupryna (AZS UW), Kacper Ślusarczyk (Poznań)