Rekord Polski Wasick, Stokowski z biletem do Melbourne

Dwa medale wywalczyli polscy pływacy podczas pierwszego dnia Pucharu Świata w Toronto. Katarzyna Wasick była najlepsza na 50 m stylem dowolnym, poprawiając przy okazji rekord Polski. Z kolei Kacper Stokowski wywalczył kwalifikację na mistrzostwa świata i był trzeci na 200 m stylem grzbietowym.

\

Wasick pozostała niepokonana w swojej koronnej konkurencji w sezonie zimowym. Zawodniczka AZS AWF Katowice, trenująca na co dzień w Stanach Zjednoczonych, uzyskała w finale czas 23.27. Tym samym o trzy setne sekundy pobiła własny rekord kraju. Do rekordu świata brakuje jej już tylko 34 setnych sekundy. Na mecie Polka wyprzedziła Maggie McNeil z Kanady (23.95), a barierę 24 sekund złamała jeszcze tylko Madison Wilson (23.98).

- Jestem bardzo szczęśliwa. To nowy rekord Polski. Wiedziałam, że stać mnie na nowy rekord życiowy. Byłam trochę poddenerwowana w call roomie i po prostu czułam, że popłynę szybko – mówiła po wyjściu z wody nasza zawodniczka.

Rezultat Wasick był jednym z najbardziej wartościowych wyników, jakie padły w piątek na pływalni w Toronto. Więcej punktów FINA za swoje występy otrzymały tylko Summer McIntosh i Katie Ledecky, które stworzyły świetne widowisko w finale 400 m stylem dowolnym. Wyścig wygrała Kanadyjka, wyprzedzając Amerykankę o osiem setnych sekundy (3:52.80 – 3:52.88).

Już w porannych zmaganiach minimum na mistrzostwa świata wypełnił Kacper Stokowski (AZS UMCS Lublin). Polak wygrał eliminacje 200 m stylem grzbietowym z czasem 1:52.18. Po południu był jeszcze szybszy. Osiem długości basenu przepłynął w 1:51.59, poprawił rekord życiowy i uplasował się na 3. pozycji. Szybciej finiszowali tylko Shaine Casas z USA (1:48.99) i Javier Acevedo z Kanady (1:50.76).

Bardzo blisko awansu do finałów na 50 m stylem grzbietowym i 100 m stylem zmiennym była Alicja Tchórz. Reprezentantka Juvenii Wrocław na krótszym dystansie była 10. (27.01), a do ósmej zawodniczki straciła tylko dwie setne sekundy. Z kolei na 100 m stylem zmiennym została sklasyfikowana na 9. pozycji (1:00.43).

W sobotę polskich pływaków czekają kolejne starty. Wasick wystąpi na 50 m stylem motylkowym, Tchórz na 100 m stylem grzbietowym, a Stokowski powinien zaprezentować się na 50 m stylem grzbietowym i 100 m stylem dowolnym.