Rekordy Polski i Europy w Aquasferze

Prawie 350 zawodników z 76 klubów wzięło udział w letnich mistrzostwach Polski w pływaniu w kategorii Masters, których gospodarzem był Olsztyn. W Aquasferze nie zabrakło wartościowych wyników – rekordów kraju, a nawet Europy.

Najlepszymi czasami w historii pływania na Starym Kontynencie w swoich kategoriach wiekowych popisali się Paweł Korzeniowski i Gabriela Wójtowicz. Pięciokrotny olimpijczyk takim osiągnięciem mógł się pochwalić na 50 i 100 m stylem motylkowym. Krótszy dystans przepłynął w 24.41, a dłuższy w 53.93. Rekordów w kategorii 35-39 lat pozbawił takie postaci jak Mark Foster i Nikołaj Skworcow.

Z kolei Wójtowicz wpisała się do historycznych tabel na 50 m stylem grzbietowym. Jedną długość basenu przepłynęła najszybciej w swoim życiu (29.73), poprawiając o dwie setne sekundy wynik, który w 2012 roku uzyskała multimedalistka mistrzostw świata i Europy seniorów, Hanna-Maria Seppälä z Finlandii.

Najbardziej utytułowaną zawodniczką krajowego czempionatu została 60-letnia Urszula Mróz z MUKS Zgierz, która cieszyła się ze zwycięstwa w aż 9 konkurencjach. Niewiele mniej, bo 8 złotych medali wywalczyli Agnieszka Burdelak, Małgorzata Ścibiorek, Kinga Paradowska, Józef Różalski, a także najstarszy uczestnik rywalizacji, 91-letni Jan Ślężyński z AZS AWF Katowice.

Na starcie mistrzostw Polski pojawili się nie tylko zawodnicy z naszego kraju. Do udziału w zawodach zgłosili się też Ukraińcy, Litwini, Niemiec, a nawet pływak z australijskiego Hobart.

Klasyfikację medalową wygrali reprezentanci Warsaw Masters Team. Przedstawiciele tego klubu aż 71 razy stawali na podium, zdobywając łącznie 40 złotych, 18 srebrnych i 13 brązowych krążków. Na drugim miejscu sklasyfikowani zostali przedstawiciele MUKS Zgierz (23-24-19), a na trzecim reprezentanci Korony Kraków (23-18-7).