Seria zwycięstw biało-czerwonych w mistrzostwach świata

Polscy waterpoliści wygrali trzy spotkania z rzędu i pozostali w grze o 17. miejsce na mistrzostwach świata do lat 16, które odbywają się w Grecji. W piątek naszych zawodników czeka przedostatnie spotkanie w turnieju. Biało-czerwoni zmierzą się z RPA.

Drugą fazę czempionatu podopieczni Marcina Bara i Nikity Czupryny rozpoczęli od bardzo wyrównanego spotkania z Gruzinami. Dobry początek meczu zaowocował tym, że jeszcze w trzeciej kwarcie Polacy wygrywali dwiema bramkami. Rywale rozkręcali się jednak z każdą kolejną minutą. Od stanu 8:6 trzykrotnie pokonali Olafa Książkiewicza i chwilę po wznowieniu gry w czwartej kwarcie po raz pierwszy objęli prowadzenie. Ostatecznie wygrali 13:12.

Serię przegranych biało-czerwoni przerwali w starciu ze Szwajcarią, w którym od początku dyktowali swoje warunki. Już po pierwszych sześciu minutach wypracowali sobie przewagę aż pięciu bramek. W drugiej części gry jeszcze ją powiększyli i na półmetku rywalizacji na tablicy widniał rezultat 9:2. Polscy waterpoliści do samego końca kontrolowali sytuację, a na pięć sekund przed końcem wynik spotkania na 14:8 ustalił Jacek Różycki.

Jeszcze bardziej jednostronny przebieg miał mecz z Łotyszami. Nasi reprezentanci aż dziewiętnastokrotnie trafiali do siatki rywali (najskuteczniejszy z pięcioma golami okazał się Bartosz Grabiński), a stojący w bramce Mateusz Goik dał się pokonać tylko dwukrotnie. Z kolei zwycięstwo 16:6 z Azerbejdżanem (przy aż pięciu trafieniach Kamila Greifa) przypieczętowało drugie miejsce w grupie I.

Dzięki ostatnim sukcesom Polacy pozostają w grze o miejsca 17-20. W kolejnym spotkaniu zmierzą się z RPA, a w zależności od wyniku tego starcia czeka ich jeszcze mecz z wygranym lub przegranym z pary Gruzja – Ukraina. Mistrzostwa zakończą się 27 sierpnia.

Polska – Gruzja 12:13 (4:3, 3:3, 1:2, 4:5)

Bramki dla Polski: Jakub Błoch (3), Wiktor Staniszewski, Bartosz Grabiński, Kamil Greif (po 2), Piotr Kędzior, Aleksander Pyrek, Mateusz Ciula

Polska – Szwajcaria 14:8 (6:1, 3:1, 1:3, 4:3)

Bramki dla Polski: Wiktor Staniszewski (3), Jakub Błoch, Jacek Różycki, Kamil Greif (po 2), Oliwier Bańkowski, Piotr Kędzior, Adam Guzy, Bartosz Grabiński, Mateusz Ciula

Polska – Łotwa 19:2 (6:0, 3:1, 5:1, 5:0)

Bramki dla Polski: Bartosz Grabiński (5), Aleksander Pyrek (3), Oliwier Bańkowski, Piotr Kędzior, Jakub Błoch, Wiktor Staniszewski (po 2), Adam Guzy, Paweł Broniecki, Kamil Greif

Polska – Azerbejdżan 16:6 (5:1, 1:3, 6:0, 4:2)

Bramki dla Polski: Kamil Greif (5), Jakub Błoch, Wiktor Staniszewski, Bartosz Grabiński (po 2), Oliwier Bańkowski, Adam Guzy, Paweł Broniecki, Aleksander Pyrek, Mateusz Ciula

Skład: Mateusz Goik, Olaf Książkiewicz - Oliwer Bańkowski, Jakub Błoch, Paweł Broniecki, Mateusz Ciuła, Bartosz Grabiński, Kamil Greif, Adam Guzy, Piotr Kędzior, Aleksander Pyrek, Jacek Różycki, Wiktor Staniszewski