Srebro i rekord życiowy Stokowskiego na zakończenie Pucharu Świata

Kacper Stokowski bardzo udanie zakończył zmagania w tegorocznym cyklu Pucharu Świata. Podczas zawodów w Indianapolis Polak zajął 2. miejsce na dystansie 100 m stylem grzbietowym i poprawił w tej konkurencji rekord życiowy. Blisko medalu była Katarzyna Wasick – czwarta na 100 m stylem dowolnym.

W finale 100 m stylem grzbietowym Stokowski stoczył zacięty pojedynek z Shaine’em Casasem. Górą z tego starcia wyszedł Amerykanin (49.40 – 49.63), ale nasz zawodnik też miał powody do zadowolenia. Tak szybko w swojej karierze jeszcze nie pływał, a swoim osiągnięciem wypełnił też kolejne minimum na mistrzostwa świata na krótkim basenie w Melbourne.
W eliminacjach tej konkurencji odpadli Mikołaj Malec i Bartek Świderski. Malec był 22. z nowym rekordem życiowym (53.81), a Świderski uplasował się tuż za nim z wynikiem 54.16.
Dzień wcześniej Stokowski otarł się o podium na o połowę krótszym dystansie. Rano reprezentant AZS UMCS Lublin złamał barierę 23 sekund (22.99) i wyraźnie wygrał eliminacje, a po południu finiszował na 4. pozycji, notując czas 23.13. Do trzeciego Justina Ressa ze Stanów Zjednoczonych stracił tylko sześć setnych sekundy.
Blisko medalu była też Katarzyna Wasick. Wyścig finałowy na 100 m stylem dowolnym ukończyła na 4. miejscu, siedemnaście setnych sekundy za Abbey Weitzeil. Cztery długości basenu zawodniczka AZS AWF Katowice pokonała w 51.80. Do tego była 7. na 50 m stylem motylkowym (25.82).
W ostatnich dwóch dniach zmagań w IUPUI Natatorium wystąpiły też Alicja Tchórz (zdyskwalifikowana w eliminacjach 200 m stylem zmiennym) i Dominika Kossakowska (31. na 200 m stylem dowolnym z czasem 2:01.67).
Rywalizacja w Indianapolis zakończyła tegoroczny cykl Pucharu Świata. W klasyfikacji generalnej triumfowali Dylan Carter z Trynidadu i Tobago oraz Beata Nelson z USA. Katarzyna Wasick w zestawieniu kobiet znalazła się na 12. pozycji, a Kacper Stokowski był 14. wśród mężczyzn. Wydarzeniem ostatniego dnia zawodów był natomiast rekord świata na 800 m stylem dowolnym, ustanowiony przez Katie Ledecky (7:57.42).