Srebro Polaków w Srebrnej Dywizji

Zwycięstwo z drużyną RPA i minimalna przegrana z Gruzinami zwieńczyły udział Polaków w pierwszych w historii mistrzostwach świata w piłce wodnej do lat 16, które odbyły się w Grecji. Biało-czerwoni po bardzo dobrej końcówce turnieju wywalczyli srebrne medale w Srebrnej Dywizji.

Mecz z RPA ułożył się po myśli podopiecznych Marcina Bara i Nikity Czupryny. Nasi waterpoliści zagrali bardzo dobre spotkanie i ani razu nie dali wyjść rywalom na prowadzenie. Co prawda, chwilę po rozpoczęciu czwartej kwarty zawodnicy z Afryki doprowadzili do remisu 6:6, ale wtedy skutecznie odpowiedzieli Jakub Błoch i Kamil Greif. Ich trafienia przypieczętowały zwycięstwo 8:6.

Ten sukces otworzył biało-czerwonym drogę do starcia z Gruzinami. W trakcie turnieju w Wolos doszło już do takiej konfrontacji w drugiej fazie grupowej. Wówczas górą byli nasi przeciwnicy, którzy triumfowali 13:12. Tym razem rywalizacja znów była bardzo wyrównana. Mecz lepiej rozpoczęli reprezentanci Gruzji, którzy w pierwszej kwarcie prowadzili już nawet 3:0. Polacy szybko pokazali charakter i odpowiedzieli aż sześcioma trafieniami z rzędu. Po trzech kwartach był remis 7:7. W ostatnich sześciu minutach nieznacznie lepsi okazali się jednak rywale i to oni wygrali 11:10.

Po spotkaniu nasi zawodnicy odebrali srebrne medale za 2. miejsce w „Srebrnej Dywizji”. W klasyfikacji generalnej całych zawodów zostali sklasyfikowani na 18. lokacie. Pierwszymi w historii mistrzami świata do lat 16 zostali Węgrzy, którzy po emocjonującym finale wygrali 11:10 z Grekami.

Polska – RPA 8:6 (2:1, 1:2, 3:2, 2:1)

Bramki dla Polski: Jakub Błoch (3), Bartosz Grabiński, Aleksander Pyrek (po 2), Kamil Greif

Polska – Gruzja 10:11 (1:3, 5:1, 1:3, 3:4)

Bramki dla Polski: Jakub Błoch, Wiktor Staniszewski (po 4), Piotr Kędzior, Kamil Greif

Skład: Mateusz Goik, Olaf Książkiewicz - Oliwer Bańkowski, Jakub Błoch, Paweł Broniecki, Mateusz Ciuła, Bartosz Grabiński, Kamil Greif, Adam Guzy, Piotr Kędzior, Aleksander Pyrek, Jacek Różycki, Wiktor Staniszewski