V4 Olympic Hopes Meet: Drugie miejsce biało-czerwonych

Młodzi reprezentanci Polski na 2. pozycji zakończyli zmagania w juniorskim wielomeczu z reprezentacjami Czech, Słowacji i Węgier. W Pradze lepsi od biało-czerwonych okazali się tylko Madziarzy. Drugiego dnia zawodów nasi pływacy powiększyli swój dorobek o kolejnych 12 medali. Pięć z nich było koloru złotego.

Trzeci blok rywalizacji rozpoczął się od zajęcia przez Rafała Mienickiego 3. miejsca na dystansie 100 m stylem dowolnym. Nasz zawodnik uzyskał czas 52.76, tracąc do zwycięzcy tylko nieco ponad pół sekundy. Chwilę później w tej samej konkurencji z czwartego zwycięstwa w całym wielomeczu cieszyła się Flawia Kamozl. Dwie długości basenu przepłynęła w 57.65. Tuż za nią finiszowała Tamara Elekes z Węgier (57.79), a brąz wywalczyła Wiktoria Gracjasz (58.06).

Pokaźny dorobek medalowy Kamzol powiększył się jeszcze dzięki srebrnym krążkom za występy na 100 m stylem motylkowym oraz w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, w której zawodniczka Galicji Kraków stanęła na podium wspólnie z Anną Bonecką, Alicją Rodziewicz i Gracjasz.

Z kolei złote medale w stylu klasycznym skompletował w niedzielę Kacper Maksajda. Po sobotnich zwycięstwach na 50 i 100 metrów, tym razem triumfował na najdłuższym dystansie. Zanotował wynik 2:21.27, wyprzedzając kolejnego zawodnika na mecie o prawie trzy sekundy. Na zakończenie wielomeczu na jego szyi zawisło jeszcze srebro za występ sztafety 4x100 m stylem zmiennym. W drużynie, która przegrała tylko z Węgrami, popłynęli jeszcze Olivier Urbaniak, Jan Brzóska i Przemysław Pietroń.

Indywidualnie zwycięstwa świętowali jeszcze Brzóska (najszybszy na 100 m stylem motylkowym; 56.71), Błażej Paszkowski (50 m stylem grzbietowym; 27.16) i Mikołaj Filipiak (400 m stylem dowolnym; 4:05.94). Z brązowych medali cieszyli się za to Urbaniak na 50 m stylem grzbietowym i Michalina Woźniak na 200 m stylem klasycznym.

W klasyfikacji końcowej triumfowali Węgrzy, którzy zgromadzili 504 punkty. Polacy zajęli 2. miejsce z dorobkiem 435 punktów. Na 3. lokacie sklasyfikowani zostali gospodarze, a na 4. Słowacy.

Medale polskich juniorów w pierwszym dniu wielomeczu w Pradze:

Złoto
Flawia Kamzol (100 m stylem dowolnym)
Błażej Paszkowski (50 m stylem grzbietowym)
Kacper Maksajda (200 m stylem klasycznym)
Jan Brzóska (100 m stylem motylkowym)
Mikołaj Filipiak (400 m stylem dowolnym)

Srebro
Flawia Kamzol (100 m stylem motylkowym)
Olivier Urbaniak, Kacper Maksajda, Jan Brzóska, Przemysław Pietroń (4x100 m stylem zmiennym)
Flawia Kamzol, Anna Bonecka, Alicja Rodziewicz, Wiktoria Gracjasz (4x100 m stylem zmiennym)