Wąbrzeźno ugości najlepszych pływaków open water

Już w najbliższy weekend w Wąbrzeźnie odbędą się X Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym. Chęć wzięcia udziału w rywalizacji na Jeziorze Zamkowym zgłosiło aż 128 zawodników z 32 klubów z całego kraju. Zawody zainaugurują sobotnie zmagania sztafet 3x1250 metrów.

Zawodnicy biorący udział w mistrzostwach będą rywalizować indywidualnie na dystansach 2500 m (14-latkowie), 5000 m (15- i 16-latkowie), 7500 m (17- i 18-latkowie) i 10 000 m (kategoria Open) oraz w sztafetach 3x1250 m.

W Wąbrzeźnie w rywalizacji kobiet wystąpią cztery zwyciężczynie z mistrzostw Polski w Olecku, które zostały rozegrane w ubiegłym roku: Julia Jacuk, Julia Maciak, Klara Kowalska i Maja Nowak. Trzy ostatnie sprawdzą się tym razem na dystansie 10 000 m i będą miały duże szanse na podium. Kandydatek do medali będzie więcej. Być może o niespodziankę pokusi się Gabriela Herbreder - złota medalistka krajowego czempionatu na 200 m stylem zmiennym, która w oficjalnych zawodach na wodach otwartych wystartuje pierwszy raz w życiu.

Wśród mężczyzn ton rywalizacji powinni nadawać zawodnicy, którzy uczestniczyli w czerwcowych mistrzostwach Europy juniorów w Setubal. Na dystansie 10 000 m zaprezentują się Jerzy Laryś z Muszelki Warszawa i Szymon Kapała z olsztyńskiego Kormorana, na 7500 m powalczą Jakub Rynkiewicz (AZS UMCS Lublin) i Piotr Woźniak (Kormoran Olsztyn), a na 5000 m faworytem będzie Erik Major z Parku Wodnego Tarnowskie Góry.

Warto dodać, że Wąbrzeźno – urokliwe miasto w województwo kujawsko-pomorskim – bardzo zaangażowało się w organizację całego wydarzenia i przygotowało dla uczestników mistrzostw atrakcję w postaci koncertu, który odbędzie się w Amfiteatrze nad Jeziorem Zamkowym. W sobotni wieczór przewidziano tam występy zespołów muzycznych: Do Dna i Johnny's Daughter.