Wasick znów szybka. Drugie miejsce Polki w Fort Lauderdale

Katarzyna Wasick poprawiła swoje najlepsze tegoroczne osiągnięcie na 50 m stylem dowolnym, uzyskane przed tygodniem na Arena Grand Prix Pucharze Polski. Podczas zawodów TYR Pro Swim Series w Fort Lauderdale nasza sprinterka zajęła 2. miejsce. Szybsza od niej okazała się tylko Abbey Weitzeil.

Amerykanka już w eliminacjach odebrała reprezentantce AZS AWF Katowice pozycję liderki tegorocznych światowych rankingów. Uzyskała czas 24.53, nieznacznie wyprzedzając Wasick. Polka też cieszyła się jednak z najlepszego wyniku w sezonie. Przepłynęła jedną długość basenu w 24.65, a więc o dwie setne sekundy szybciej niż tydzień wcześniej w Lublinie. Po południu kolejność na mecie była dokładnie taka sama. Reprezentantka gospodarzy zanotowała rezultat 24.40, a nasza pływaczka dopłynęła do mety 28 setnych sekundy za nią. Na 3. miejscu sklasyfikowana została Siobhan Haughey z Hongkongu (24.85).

W Fort Lauderdale nie zabrakło polskich pływaków, którzy wylecieli za ocean na studia. W stylu dowolnym wystartował Krzysztof Matuszewski, który na dystansach 100 i 200 metrów zajął odpowiednio 32. i 46. pozycję. Z kolei Mateusz Dubas najlepiej poradził sobie na 200 m stylem klasycznym. Awansował do finału B i zajął w nim 6. pozycję, pokonując cztery długości basenu w 2:18.17. Uczeń Uniwersytetu Florydy był jeszcze 20. w eliminacjach 200 m stylem zmiennym i 29. na 100 m stylem klasycznym.

Wśród startujących byli również nasi rodacy, którzy w Stanach Zjednoczonych się wychowali. Bardzo dobrze na dystansie 200 m stylem grzbietowym poradził sobie Amadeusz Knop. Multimedalista mistrzostw Polski juniorów wszedł do najlepszej ósemki swojej koronnej konkurencji i ukończył zmagania na 6. lokacie. W finale, wygranym przez Ryana Murphy’ego, Knop zanotował rezultat 2:02.80. Do tego był między innymi 12. na 800 m stylem dowolnym oraz pływał w finałach C na 200 m stylem dowolnym i zmiennym, finiszując na 24. i 18. miejscu.

W dwóch finałach B triumfowała Julia Podkościelna. Córka naszego rekordzisty olimpijskiego z Seulu była 9. na 50 i 200 m stylem grzbietowym. Na krótszym z dystansów już w eliminacjach poprawiła życiówkę, notując czas 29.43. W finale była odrobinę wolniejsza (29.47). Z kolei na 200 metrów uzyskała wynik 2:15.02. Do tego zajęła 12. pozycję na 100 m stylem grzbietowym, 15. na 200 m stylem zmiennym i 29. na 400 m stylem dowolnym. Dalsze miejsca notowały Adrianna Lojewski (m. in. 32. na 50 m stylem motylkowym) i Sara Kalawska (najwyżej 31. na 100 m stylem motylkowym).