XIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania – dzień trzeci

XIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania – dzień trzeci

Za uczestnikami XIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania już trzeci dzień wykładów, dyskusji i wymiany doświadczeń. W trakcie sobotnich prelekcji można było poznać między innymi gościa specjalnego wydarzenia, które odbywa się w krakowskim Novotelu, Serhija Bondara.

Motywem przewodnim sobotniego poranka był styl klasyczny. To właśnie wtedy przed słuchaczami zaprezentował się ukraiński szkoleniowiec, mający na swoim koncie pracę z wieloma utytułowanymi żabkarzami, w tym z Hanną Chłystunową (złotą medalistką mistrzostw Europy z 2006 roku na dystansie 100 m stylem klasycznym) oraz Wiktoriją Sołncewą (aktualnie startującą dla Turcji pod nazwiskiem Gunes). Bondar, który przez kilka lat był też głównym trenerem kadry Ukrainy, przedstawił doświadczenia zdobyte z pracy ze swoimi podopiecznymi, a także opowiedział o technice, światowych trendach i zmianach zachodzących w stylu klasycznym.

Poranny panel nie ograniczył się jednak tylko do teorii. Po krótkiej przerwie uczestnicy przenieśli się na pobliską pływalnię Akademii Górniczo-Hutniczej, by obserwować zalecane przez Bondara ćwiczenia w praktycznym zastosowaniu. Swoje spostrzeżenia przekazywał obecnym również trener Piotr Generalczyk.

Po obiedzie wszyscy ponownie spotkali się w hotelu Novotel na szóstym bloku konferencji, który w dużej mierze dotyczył realizacji założeń organizacyjno-szkoleniowych w ostatnich 12 miesiącach oraz założeń na najbliższe dwa lata – do igrzysk w Paryżu. Prelegentami w tej części byli szef wyszkolenia PZP, Piotr Woźnicki, trener kadry narodowej seniorów Piotr Gęgotek oraz trenerzy juniorskiej kadry: Paweł Wołkow i Przemysław Czoków.

Po nich przed uczestnikami wystąpił Tomasz Pąchalski. Członek prezydium zarządu PZP zaprezentował zalety pływania na wodach otwartych i udowodnił, że może ono być składową szkolenia zawodników w drodze do mistrzostwa sportowego.

Sponsorem popołudniowego panelu był Variopool – partner Polskiego Związku Pływackiego. Holenderską firmę reprezentowała Anna Wojdała, która zaprezentowała słuchaczom jak można wykorzystać ruchome dno do angażowania dzieci na treningu, ale też do oszczędzania energii na pływalni – m. in. na podstawie doświadczeń z Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie.

Następnie swoje prezentacje mieli przedstawiciele piłki wodnej, skoków do wody i pływania artystycznego. Trener kadry narodowej waterpolistów Donat Oleksów przedstawił między innymi ministerialny projekt Splash-Ball. Przewodniczący Komitetu Technicznego w skokach do wody przy PZP Grzegorz Lesiak opowiedział o powstającym w Rzeszowie obiekcie (dedykowanym przede wszystkim skoczkom) i jego ogromnych możliwościach, a także o perspektywach dla dyscypliny w naszym kraju. Z kolei pani Monika Szczęśniak przedstawiła zalety uprawiania pływania artystycznego, jego historię i szansę na rozwój, którą może dać klubom chociażby ministerialny program SynchroStart.

Na zakończenie dnia wystąpienia mieli jeszcze Krzysztof Usielski, który poruszył temat przekwalifikowania trenerów i instruktorów pływania oraz Sebastian Humbla, który opowiedział o tym, jak ważny jest marketing w klubach i okręgowych związkach pływackich.

Ostatecznie na niedzielę przeniesiony został wykład „Zapobieganie utonięciom w kontekście rezolucji ONZ”, więc zaraz po prelekcji dotyczącej marketingu słuchacze mieli okazję wymienić poglądy z prelegentami podczas panelu dyskusyjnego.

Konferencja została zorganizowana przez Polski Związek Pływacki oraz Małopolski Okręgowy Związek Pływacki i jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Współorganizatorem zostało wydawnictwo AKNET-Press na czele z Katarzyną Urbańczyk-Kogut. Z kolei sponsorem wydarzenia jest Arena.