AZS UW ze zwycięstwem w meczu na szcycie

Zawodnicy AZS Uniwersytetu Warszawskiego pokonali drużynę Polonii Bytom w meczu na szczycie waterpolowej Ekstraklasy. Dzięki temu zwycięstwu zbliżyli się do zdobycia drugiego tytułu mistrza Polski w historii klubu. W 12. kolejce ligowych rozgrywek komplet punktów zgarnęły też drużyny z Poznania, Ostrowca i Gorzowa.

Zanim rozpoczęła się weekendowa rywalizacja, odbyły się jeszcze dwa zaległe spotkania. Najpierw liderujący w tabeli zawodnicy Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonii Bytom pewnie pokonali KSZO 16:6. Nie po raz pierwszy najbardziej wyróżniającą się postacią w zespole gospodarzy był Hugo Velazquez. Hiszpan zdobył aż sześć bramek i poprowadził Polonię do zdobycia trzech punktów.

Następnie do gry weszli obrońcy tytułu. Waterpoliści ŁSTW w przełożonym starciu 5. kolejki uporali się z Alfą Gorzów Wielkopolski. W Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej podopieczni Edwarda Kujawy wygrali 12:8 i ruszyli w podróż do Gorzowa na rewanż. Na własnym terenie zawodnicy Alfy okazali się nie do zatrzymania. Przewagi zbudowanej w drugiej kwarcie nie wypuścili już do końca. Co więcej, zdołali ją jeszcze powiększyć. Triumfowali 16:10, dzięki czemu mają lepszy bilans bezpośrednich spotkań i przy takiej samej liczbie punktów wyprzedzają łodzian w tabeli.

- Zaczęliśmy zupełnie inaczej niż dwa dni wcześniej w Łodzi. W końcu zawodnicy spisali się pod względem taktycznym, byli zaangażowani w stu procentach i od trzeciej kwarty kontrolowali mecz do samego końca. Młodzi pokazali się z najlepszej strony, to też na pewno na plus. Dalej walczymy o medale, o których mówimy od początku sezonu. Uważam, że to było super spotkanie, jestem szczęśliwy - mówił w wypowiedzi dla Radia Gorzów trener Marcin Czapla.

Bardziej jednostronne były spotkania 12. kolejki w Ostrowcu i Poznaniu. KSZO wygrało z Arkonią Szczecin 22:10, a świetną partię w drużynie gospodarzy zagrał Maksymilian Krakowiak, który aż osiem razy trafiał do siatki rywali. Na wyróżnienie zasłużył też bramkarz, Wojciech Kotaś – wybrany MVP w zwycięskiej ekipie. Z kolei Waterpolo Poznań zainkasowało trzy punkty w rywalizacji z Neptunem Uniwersytet Łódzki. Zawodnicy z Wielkopolski prowadzili już od pierwszej akcji, kończąc mecz wynikiem 16:6.

Najciekawiej zapowiadało się niedzielne starcie Polonii Bytom z AZS UW. Ewentualne zwycięstwo gospodarzy bardzo przybliżałoby ich do tytułu mistrzowskiego. Tak się jednak nie stało. Już w pierwszej kwarcie waterpoliści ze stolicy spisali się rewelacyjnie w obronie, byli też skuteczni w ataku i wyszli na prowadzenie 4:0. Polonia próbowała odrabiać straty, ale zawodnicy Uniwersytetu Warszawskiego byli tego dnia bardzo dobrze dysponowani i nie dali się dogonić. Ostatecznie wygrali 8:5. Kolejne trzy bramki do swojego dorobku dołożył lider klasyfikacji strzelców, Messan Moore. Amerykanin po meczu otrzymał jednak również karę zawieszenia na jedno spotkanie za brutalne zagranie w 4. kwarcie. To oznacza, że nie wystąpi przeciwko Alfie Gorzów Wielkopolskie w 13. kolejce rozgrywek, którą zaplanowano na weekend 20-21 maja.

Zwycięstwo AZS UW stawia podopiecznych Marcina Bara w komfortowej sytuacji. Jeżeli wygrają wszystkie trzy mecze, które pozostały im do końca sezonu, sięgną po tytuł mistrzowski.