Dwanaście medali polskich pływaków w mistrzostwach świata Masters

Dwa złote, dwa srebrne i osiem brązowych medali wywalczyli polscy pływacy podczas mistrzostw świata Masters w sportach wodnych, które w ostatnich dniach odbywały się w Katarze. Na najwyższym stopniu podium stanęły żeńskie sztafety Water Squad na dystansie 4x50 m stylem dowolnym i zmiennym.

Agnieszka Kaczmarek, Karolina Szyszkowska, Dominika Sasin i Agnieszka Gajdowska nie miały sobie równych w obu konkurencjach, wyraźnie wyprzedzając pozostałe ekipy. Zawodniczki warszawskiego klubu poprawiły też rekordy Polski w kategorii 120-159 lat (łączny wiek startujących) wynikami 1:52.06 i 2:04.47. Co więcej, w stylu zmiennym zabrakło im zaledwie 69 setnych sekundy do rekordu Europy.

W dniu, w którym odbywały się wszystkie konkurencje sztafetowe, dodatkowe chwile radości przeżywały Szyszkowska i Sasin, które wraz z Miłoszem Mikicinem i Danielem Piaścińskim wywalczyły brąz na dystansie 4x50 m stylem zmiennym. W tym przypadku biało-czerwoni również poprawili rekord kraju (1:58.54).

Pływacy Water Squad przywieźli do kraju sporo medali wywalczonych nie tylko drużynowo, ale też w konkurencjach indywidualnych. Dwa dorzuciła Gajdowska, która w kategorii 25-29 lat była 2. na 200 m stylem dowolnym i 3. na o połowę krótszym dystansie. Z brązu na 200 m stylem zmiennym i najlepszego wyniku w historii polskiego pływania Masters w kategorii 30-34 l. (2:31.27) cieszyła się Sasin, dorzucając w trakcie kilku dni kolejne dwa rekordy kraju: na 100 m stylem dowolnym (1:01.29) i 100 m stylem motylkowym (1:07.13). W obu tych konkurencjach zajmowała 4. pozycję.

Bardzo dobrymi wynikami mogła się pochwalić również Szyszkowska. Na 50 m stylem klasycznym była 5., ale poprawiła rekord Polski w kategorii 25-29 lat (34.46), natomiast na 200 m stylem klasycznym stanęła już na najniższym stopniu podium.

Z kolei srebro zawisło na szyi Mikicina. Na dystansie 50 m stylem grzbietowym (30-34 l.) polski pływak uzyskał czas 27.21, przegrał nieznacznie tylko z Jegorem Ioginem i zapisał na swoje konto rekord kraju. W tej samej konkurencji, ale w kategorii 40-44 l. trzeci stopień podium zajął Maciej Szymański, który w Katarze reprezentował barwy portugalskiego Clube Naval do Funchal.

Aż dwa brązowe medale wywalczyła Agnieszka Macierzewska. Startująca w kategorii 60-64 l. przedstawicielka Korony 1919 Kraków finiszowała na 3. miejscu w rywalizacji na 200 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym. Wśród delfinistów na najdłuższym dystansie wyróżnił się jeszcze Przemysław Kuca. Zawodnik Warty Poznań zakończył zmagania z brązowym krążkiem i rekordem kraju (2:14.19).

Zmagania w Dosze zainaugurowały wyścigi na wodach otwartych. Najlepiej z biało-czerwonych na dystansie 3 km poradziła sobie Małgorzata Serbin z MKP Szczecin, która w kategorii wiekowej 55-59 lat finiszowała na 6. lokacie.
Co ciekawe, przedstawicielkę naszego kraju mieliśmy również w pływaniu artystycznym. Kinga Szpotańska z Wandy Poznań uzyskała 6. wynik programu technicznego, była 5. w programie dowolnym i ostatecznie z notą 136.5343 uplasowała się na 6. pozycji w klasyfikacji końcowej w kategorii 25-29 lat.

W zawodach pływackich wystąpili też Zuzanna Drążkiewicz, Izabela Skurczyńska, Joanna Grzeszczuk, Jacek Dziarek, Marian Lasowy, Bogdan Dubiński i Sebastian Tyszkowski oraz trenujący na co dzień w Polsce reprezentanci innych państw. Timea Balajcza (Water Squad) wraz ze swoimi koleżankami z Węgier zdobyła złoto w sztafecie 4x50 m stylem zmiennym, a indywidualnie startowała w stylu klasycznym. Natomiast Egipcjanin Loay El Sabbahy (Warta Poznań) zajął 8. miejsce w wyścigu na wodach otwartych.

Kolejną ważną imprezą międzynarodową dla Mastersów będą mistrzostwa Europy w Belgradzie w dniach 25 czerwca – 5 lipca. Wcześniej sporo będzie się działo również w kraju – m. in. na Pucharze Polski czy krajowym czempionacie.

Medale Polaków w mistrzostwach świata Masters:
Złoto (2):

Water Squad (4x50 m stylem dowolnym kobiet, 120-159 l.) 1:52.06 [rekord Polski]

Water Squad (4x50 m stylem zmiennym kobiet, 120-159 l.)   2:04.47 [rekord Polski]