Michał Chmielewski z minimum olimpijskim!

Michał Chmielewski został ósmym polskim pływakiem, który wypełnił minimum na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. Reprezentant Muszelki Warszawa spisał się znakomicie na dystansie 200 m stylem motylkowym podczas Toyota US Open Championships w amerykańskim Greensboro.

Dziewiętnastolatek, który w drugiej połowie tego roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, wymagany czas uzyskał już w eliminacjach swojej koronnej konkurencji. Cztery długości basenu przepłynął w znakomitym czasie: 1:54.88. Tym samym ustanowił rekord życiowy i został czwartym Polakiem w historii, który na tym dystansie złamał barierę minuty i 55 sekund.

Chmielewski wygrał eliminacje, a w finale zajął 4. pozycję z wynikiem 1:56.36. Szybsi byli tylko Kanadyjczyk Ilya Kharun, Martin Espernberger z Austrii i Amerykanin Trenton Julian.

W tej samej konkurencji do finału C dostał się Jakub Walter. Zawodnik Unii Oświęcim dwukrotnie poprawiał życiówkę (rano: 2:03.28, po południu: 2:01.77), plasując się ostatecznie na 21. miejscu. Do tego był 55. na 200 m stylem dowolnym (1:52.37).

W Greensboro zaprezentował się również brat Michała Chmielewskiego – Krzysztof. Nasz wicemistrz świata na 200 m stylem motylkowym tym razem popłynął jedynie na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Rezultat 15:18.26 pozwolił mu zająć 6. lokatę. Triumfował mistrz olimpijski, Robert Finke (15:03.97).

Na starcie pojawili się jeszcze inni biało-czerwoni przebywający na co dzień w Stanach Zjednoczonych. Christian Sztolcman wystartował na 100 i 200 m stylem dowolnym, kończąc zmagania na 76. i 53. lokacie (51.35; 1:52.35). Z kolei Paweł Uryniuk był 47. na 100 m stylem motylkowym (55.30) i 58. na 50 m stylem dowolnym (23.35), a Filip Urbański zajął 50. miejsce na 100 m stylem klasycznym (1:03.76).