MŚJ w pływaniu: Sztafeta siódma w finale

Polska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym chłopców wystąpiła w finale mistrzostw świata juniorów w pływaniu, które w poniedziałek zostały zainaugurowane w izraelskiej Netanji. Szymon Misiak, Kacper Płoszka, Julian Świderski i Adam Zdybel zajęli ostatecznie 7. pozycję.

Biało-czerwoni wystąpili w tym samym składzie zarówno w eliminacjach, jak i w popołudniowym wyścigu medalowym. Rano wywalczyli awans z ósmym czasem (3:22.92), a kilka godzin później poprawili się jeszcze o osiemnaście setnych sekundy.

Finał otworzył Misiak, który swój odcinek pokonał w 49.78, drugi raz w życiu łamiąc barierę 50 sekund. Na pierwszej zmianie szybszy od zawodnika UKS Shark Rudna był tylko Edward Sommerville z Australii. Następnie do wody w naszym zespole wskoczył Płoszka, który uzyskał rezultat 50.43. Zmienił go Świderski (51.75), a Zdybel finiszował notując 50.78.

Łączny wynik 3:22.74 pozwolił naszym reprezentantom wyprzedzić Brazylijczyków i uplasować się na siódmym miejscu. Wygrali Amerykanie, którzy rezultatem 3:15.49 poprawili rekord świata juniorów o trzy dziesiąte sekundy. Na podium stanęli też Australijczycy i Kanadyjczycy.

W konkurencjach indywidualnych Polacy zakończyli rywalizację na etapie eliminacji. Na dystansie 400 m stylem dowolnym rekord życiowy poprawił Płoszka. Zawodnik Jedynki Łódź zajął 20. pozycję (3:57.29) i wyprzedził między innymi drugiego z biało-czerwonych, Mikołaja Filipiaka z Barrakudy Gdańsk (24. z czasem 3:59.29).

Z życiówki cieszyła się też Ewa Wrona. Pływaczka Jasienia Sucha Beskidzka była 22. na 50 m stylem klasycznym. Jedną długość basenu pokonała w 32.84, pierwszy raz schodząc poniżej 33 sekund. Z kolei na 100 m stylem grzbietowym trenująca w Lublinie Gabriela Król z Wisły Puławy była 31. (1:04.63).

Mistrzostwa świata juniorów potrwają do 9 września. Eliminacje w Netanji rozpoczynają się o 8:30 polskiego czasu, a początek sesji finałowych zaplanowano na 17:00. Do rozdania są 42 komplety medali – 34 w konkurencjach indywidualnych i 8 w sztafetowych.