Pierwsze polskie finały w Berlinie

Czworo reprezentantów Polski wystąpiło w wyścigach finałowych podczas pierwszego dnia pływackiego Pucharu Świata w Berlinie. Najwyżej sklasyfikowany został Adrian Jaśkiewicz. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa zajął 4. miejsce na dystansie 100 m stylem motylkowym.

Jaśkiewicz awansował do finałowego wyścigu wspólnie z Jakubem Majerskim. Po południu obaj zanotowali zbliżone rezultaty, ale szybszy był zawodnik ze stolicy. Dwudziestojednolatek po bardzo dobrym finiszu wskoczył na 4. pozycję, pokonując dwie długości basenu w 52.18. Przed nim znaleźli się tylko Michael Andrew z USA (51.66), Ben Armbruster z Australii (51.69) i kolejny Amerykanin, Trenton Julian (52.06). Majerski uzyskał czas 52.28 i był siódmy.

Zawodnik AZS AWF Katowice poszedł w ślady swojej klubowej koleżanki, Pauliny Pedy, która chwilę wcześniej zajęła tę samą lokatę w finale 50 m stylem grzbietowym. Nasza pływaczka sprinterski dystans przepłynęła w 28.48.

Swój moment w sesji finałowej miał też Jan Kałusowski. Reprezentant Trójki Łódź awansował do grona najlepszych na dystansie 100 m stylem klasycznym z rezultatem 1:00.58, a w popołudniowych zmaganiach żabkarzy uzyskał dokładnie taki sam wynik, co dało mu 8. pozycję.

Niewiele zabrakło, a do ósemki na 200 m stylem klasycznym dostałaby się Dominika Sztandera. Zawodniczce Juvenii Wrocław w eliminacjach zabrakło zaledwie trzech setnych sekundy do wyrównania rekordu życiowego. Czas 2:30.80 wystarczył do zajęcia 9. miejsca.

Życiówkę poprawiła za to trzecia z Polek, które poleciały do Berlina – Laura Bernat. Pływaczka AZS UMCS Lublin popłynęła najszybciej w karierze na dystansie 50 m stylem dowolnym. Wynik 27.07 uplasował ją na 32. lokacie. Bernat wystąpiła jeszcze w eliminacjach 50 m stylem grzbietowym, ale została zdyskwalifikowana.

W sesji porannej zaprezentowali się również Ksawery Masiuk (14. na 100 m stylem motylkowym i 20. na 50 m stylem dowolnym), Dawid Wiekiera (17. na 100 m stylem klasycznym) oraz Mateusz Chowaniec, Kacper Majchrzak, Kamil Sieradzki i Jakub Kraska, którzy w rywalizacji na dystansie 50 m stylem dowolnym zajęli odpowiednio 14., 19., 21. i 33. pozycję.

Zmagania potrwają do 8 października. Eliminacje rozpoczynają się każdego dnia o 9:00, finały o 18:00. Najlepsi zawodnicy klasyfikacji generalnej pierwszej odsłony Pucharu Świata zgarną nagrodę w wysokości 12 tysięcy dolarów, natomiast za triumf w końcowym zestawieniu całego cyklu organizatorzy przewidzieli gratyfikację w wysokości aż 100 tysięcy dolarów.