Polki na trzecim miejscu w historycznym turnieju piłki wodnej

W ostatnich dniach napisany został niezwykle ważny rozdział w historii polskiej piłki wodnej. W warszawskim Pałacu Młodzieży odbył się pierwszy w naszym kraju międzynarodowy turniej kobiet z udziałem reprezentacji Polski do lat 19. W International Waterpolo Poland Cup biało-czerwone zajęły 3. miejsce.

Polki rozpoczęły rozgrywki od spotkania ze Słowaczkami. W swoim debiucie szybko pokazały, że stać je na uzyskanie dobrego wyniku. Po pierwszej połowie prowadziły już 12:5, a ostatecznie wygrały aż ośmioma bramkami (17:9).

Jeszcze tego samego dnia przystąpiły do rywalizacji z dobrze dysponowanymi Irlandkami. Młode zawodniczki z Zielonej Wyspy zawiesiły poprzeczkę bardzo wysoko i systematycznie powiększały swoją przewagę. Nasze waterpolistki zdołały jeszcze zmniejszyć w czwartej kwarcie, ale cały mecz przegrały 10:19.

Na kolejne radosne wieści nie trzeba było jednak długo czekać. Już następnego dnia biało-czerwone nie dały szans drużynie z litewskiego Kowna. Imponująca w ich wykonaniu była zwłaszcza ostatnia część gry, wygrana przez podopieczne Ignacego Stępińskiego aż 8 do 2.

Na zakończenie turnieju doszło do bardzo ciekawej konfrontacji Polek z Ukrainkami, którym ewentualna wygrana dawała triumf w całym turnieju. Nasze reprezentantki nie zamierzały ułatwiać zadania swoim rywalkom i w trzeciej kwarcie - po trafieniu kapitan drużyny, Alicji Kobek - prowadziły nawet 7:5. Końcowe minuty należały jednak do waterpolistek naszych wschodnich sąsiadów, które odrobiły straty i wygrały 13:9.

W całym turnieju Polki zdobyły 52 bramki. Najskuteczniejsze w naszej drużynie były Linda Stępińska i wspomniana wcześniej Kobek. Reprezentantki UKS Syrena Pałac Młodzieży Warszawa trafiały do bramki rywalek odpowiednio 17 i 14 razy.

Nasza kadra po dwóch zwycięstwach została sklasyfikowana na 3. miejscu, wyprzedzając ekipy z Wilna i Słowacji.