Skoki do wody: Świetny początek próby generalnej przed mistrzostwami świata!

Reprezentanci Polski w skokach do wody, którzy już na początku lutego będą walczyć w mistrzostwach świata w Doha, świetnie rozpoczęli udział w prestiżowych zawodach 66. Internationaler Springertag w Rostocku. Na inaugurację trzecie miejsca wywalczyli Kaja Skrzek oraz duet Andrzej Rzeszutek/Kacper Lesiak.

Dla podopiecznych trenera Andrzeja Kozdrańskiego starty za naszą zachodnią granicą to ostatni sprawdzian przed występami w czempionacie globu. Próba generalna ma miejsce na bardzo prestiżowej imprezie, przez którą od wielu lat przewijają się znakomici skoczkowie i która w tym sezonie została wpisana do oficjalnego kalendarza World Aquatics. Już pierwszego dnia rywalizacji szkoleniowiec reprezentacji Polski i Stali Rzeszów miał powody do zadowolenia.

Zawody rozpoczęły się od eliminacji skoków z trampoliny 1 m. Wśród pań do startu w tej konkurencji zgłoszone zostały Kaja Skrzek i Aleksandra Błażowska. Obie bez problemów dostały się do 12-osobowego finału, zajmując odpowiednio 4. i 7. miejsce.

Po południu poprawiły zarówno swoje noty, jak i pozycje. Skrzek ostatecznie była 3. z wynikiem 239.85 pkt. Co więcej, do wyprzedzającej ją Amy Rollinson z Wielkiej Brytanii straciła tylko 0.55 pkt! Z kolei Błażowska otrzymała od sędziów łączną notę 228.75 pkt i uplasowała się na 6. lokacie. Wygrała czwarta zawodniczka mistrzostw Europy w 2022 roku, reprezentująca gospodarzy Jette Mueller.

Na zakończenie dnia czekały nas jeszcze emocje związane z występem Andrzeja Rzeszutka i Kacpra Lesiaka w skokach synchronicznych z trampoliny 3 m. Nasz eksportowy duet świetnie rozpoczął finał. Przez pierwsze trzy kolejki Polacy nawet prowadzili. Ostatecznie zostali ocenieni na łączną notę 366.81 pkt, co dało im 3. miejsce. Wyżej znaleźli się tylko Niemcy: Alexander Lube i Moritz Wesemann (401.55 pkt) oraz Hiszpanie: Adrian Abadia i Nicolas Garcia (370.32 pkt).

Kolejne starty czekają biało-czerwonych już w weekend. W sobotę Skrzek i Błażowska zaprezentują się na trampolinie 3 m, a Robert Łukaszewicz i Filip Jachim wystąpią w skokach synchronicznych z wieży – czyli w konkurencji, w której w ubiegłym roku zajęli 7. miejsce podczas czempionatu globu w Fukuoce. Z kolei w niedzielę Łukaszewicz spróbuje swoich sił w indywidualnej rywalizacji specjalistów od skoków z wieży.

Później Polacy rozpoczną już ostatnie przygotowania do startu w Katarze. Mistrzostwa świata rozpoczną się 4 lutego i będą ostatnią szansą na wywalczenie kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu.