Świetny występ młodych skoczków do wody w Budapeszcie!

Reprezentacja Polski juniorów młodszych w skokach do wody zaliczyła bardzo udany występ na zawodach Nadziei Olimpijskich, które odbyły się w Budapeszcie. Biało-czerwoni w trakcie dwóch dni rywalizacji triumfowali w trzech konkurencjach i aż siedmiokrotnie stawali na podium.

W zawodach wystąpili przedstawiciele ośmiu krajów. Oprócz naszych zawodników na starcie zaprezentowali się również Węgrzy, Czesi, Austriacy, Ukraińcy, Hiszpanie, Litwini i Bułgarzy. Kadra prowadzona przez Reginę Synoradzką liczyła cztery osoby. Do stolicy Węgier udali się zawodnicy startujący w grupie C: Gabriel Elżanowski, Leon Gaudziak (obaj UKS Pałac Młodzieży Syrena Warszawa) i Valeriia Rukh (KSW Stal Rzeszów) oraz Nikola Dynak (UKS Auerbach Tychy), która wystąpiła w grupie D.

Aż dwa zwycięstwa w słynnej Dunaj Arenie zanotowała Rukh. Nasza reprezentantka zdominowała rywalizację na trampolinie 1 m i 3 m, uzyskując bardzo dobre rezultaty: 233.30 pkt i 244.30 pkt. W obu tych konkurencjach wygrała zmagania z przewagą ponad 20 punktów nad kolejnymi zawodniczkami: Antonie Polakovą z Czech i Gretą Somogyi z Węgier.

Do tego na najwyższym stopniu podium stanął duet Elżanowski/Gaudziak. Stołeczni skoczkowie do wody wygrali rywalizację w skokach synchronicznych z trampoliny 1 m. Za swoje próby otrzymali łączną notę 160.86 pkt i wyprzedzili reprezentantów Węgier oraz Hiszpanii.

Obaj biało-czerwoni cieszyli się też z sukcesów indywidualnych. Starszy z nich, 13-letni Gaudziak, zdobył brązowy medal w skokach z wieży, a Elżanowski sklasyfikowany został tuż za jego plecami, na 4. pozycji. Klubowi koledzy zamienili się lokatami na trampolinie 1 m i 3 m. Na obu tych przyrządach to urodzony w 2011 roku Elżanowski mógł się pochwalić miejscem na najniższym stopniu podium, a Gaudziak był czwarty.

Medal do naszego dorobku dołożyła też Nikola Dynak. Reprezentantka Auerbacha Tychy świetnie poradziła sobie w skokach z wieży. Z notą 148.10 pkt znalazła się na 3. miejscu. Do tego była jeszcze 4. na trampolinie 3 m i 8. na trampolinie 1 m.

- To był ich pierwszy start w międzynarodowym gronie. Młodzi zawodnicy poradzili sobie doskonale – skomentowała występ swoich podopiecznych Regina Synoradzka.

W klasyfikacji medalowej najwyżej znaleźli się gospodarze. Węgrzy zdominowali rywalizację w wielu konkurencjach, zdobywając łącznie aż 22 medale (6-10-6). Polacy uplasowali się tuż za nimi, na 2. miejscu.