Udana inauguracja roku! Wasick najszybsza w Knoxville

Katarzyna Wasick bardzo udanie rozpoczęła swoje starty w 2024 roku. Nasza sprinterka zwyciężyła na dystansie 50 m stylem dowolnym podczas ostatniego dnia zawodów TYR Pro Swim Series w amerykańskim Knoxville i objęła prowadzenie w tegorocznym światowym rankingu.

Dobrą formę z końcówki ubiegłego roku Wasick potwierdziła już rano. W sesji eliminacyjnej była najszybsza, pokonując jedną długość basenu w 24.42. Kilka godzin później zdołała jeszcze „urwać” z tego wyniku kolejne jedenaście setnych sekundy. Z 9. czasem w karierze (24.31) dopłynęła do mety na 1. pozycji. Za plecami zawodniczki AZS AWF Katowice znalazły się bardzo utytułowane Amerykanki: Abbey Weitzeil (24.57), Kate Douglass (24.67) czy Simone Manuel (24.82).

W sobotę w wodzie zaprezentował się też Kacper Stokowski. Reprezentant AZS UMCS Lublin, który za oceanem studiuje na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej (NC State), zaczął dzień od zwycięstwa w eliminacjach na dystansie 100 m stylem grzbietowym. Uzyskał czas 54.11 – gorszy od minimum olimpijskiego o zaledwie 37 setnych sekundy.

W wyścigu finałowym do ostatnich metrów walczył o poprawę tego osiągnięcia, ale ostatecznie ukończył wyścig z rezultatem 54.38 i został sklasyfikowany na 4. pozycji. Przed nim znaleźli się tylko Shaine Casas (53.54), Hunter Armstrong (53.97) oraz Jonny Marshall (54.36).

Dla Stokowskiego nie był to jedyny występ podczas TYR Pro Swim Series w Knoxville. Na inaugurację imprezy 25-latek spróbował swoich sił na dystansie 100 m stylem dowolnym. Rywalizację zakończył na 26. lokacie, z jednym z lepszych wyników w swojej karierze (50.34).

W zawodach wziął udział jeszcze Christian Sztolcman, który wystartował w trzech konkurencjach. Najlepiej poradził sobie na 200 m stylem dowolnym. Z czasem 1:51.03 wszedł do finału B, a po południu jeszcze poprawił swój rezultat. Cztery długości basenu przepłynął w 1:50.55, co ostatecznie pozwoliło mu uplasować się na 12. pozycji. Na o połowę krótszym dystansie był 40. (51.29), z kolei w eliminacjach na 50 metrów zajął 31. miejsce (23.36).