Woźniak i Kapała zamknęli sezon na wodach otwartych

Reprezentujący na co dzień Kormorana Olsztyn Piotr Woźniak i Bartosz Kapała wystartowali w ostatnich w tym roku zawodach Pucharu Świata w pływaniu na wodach otwartych. W portugalskim Funchal nasi zawodnicy zmierzyli się ze ścisłą międzynarodową czołówką.

Woźniak i Kapała mają za sobą znakomite występy na mistrzostwach Europy juniorów. Pierwszy wywalczył w Korfu złoto na dystansie 10 km, drugi triumfował na 7,5 km. W ostatnich tygodniach obaj udali się na obóz wysokogórski w Sierra Nevada, by pod okiem trenera Tomasza Grabysy szykować formę na kolejny sezon.

Po zakończeniu zgrupowania przenieśli się na portugalską Maderę, by wystartować w Pucharze Świata. Zawody kończące tegoroczny cykl były bardzo mocno obsadzone, wśród 93 zgłoszonych pływaków znaleźli się między innymi wszyscy medaliści tegorocznych mistrzostw świata na 10 km: Florian Wellbrock, Kristof Rasovszky i Oliver Klemet.

Młodzi Polacy bardzo dobrze rozpoczęli rywalizację. Po pierwszej pętli Kapała był nawet 11., a Woźniak zajmował 19. lokatę. Ostatecznie nie zdołali utrzymać tak dobrych miejsc, ale w niełatwych warunkach zebrali cenne doświadczenie, które powinno zaprocentować w kolejnych startach. Wyżej sklasyfikowany został Woźniak, który dopiero 7 grudnia dni będzie świętował swoje 18-te urodziny. Uzyskał wynik 1:48:13.80, co dało mu 49. pozycję. Urodzony w 2006 roku Kapała przypłynął ponad półtorej minuty za nim (1:49:59.60) i był 57. Warto dodać, że szybszych od nich było zaledwie kilku nastolatków.
Zwyciężył Domenico Acerenza z Włoch, który cały dystans pokonał w czasie 1:45:06.20. Medale zgarnęli jeszcze Nicholas Sloman z Australii i Rasovszky.

W rywalizacji kobiet zdecydowane zwycięstwo odniosła Claire Weinstein. Amerykanka uzyskała czas 1:56:54.30 i o ponad minutę wyprzedziła Bettinę Fabian z Węgier. Na najniższym stopniu podium stanęła reprezentująca Francję Oceane Cassignol.