Woźniak znów w czołówce mistrzostw świata

Wiele emocji dostarczył wyścig mężczyzn na dystansie 5 km podczas mistrzostw świata w pływaniu na wodach otwartych w Dosze. Ambitna postawa Piotra Woźniaka sprawiła, że zawodnik Kormorana Olsztyn ponownie znalazł się w ścisłej czołówce, finiszując na 14. miejscu. Z kolei Bartosz Kapała zajął 36. lokatę.

Woźniak przystępował do rywalizacji uskrzydlony informacją o zdobyciu kwalifikacji olimpijskiej na dwukrotnie dłuższym dystansie. Podopieczny Tomasza Grabysy i Agnieszki Kozłowskiej od samego początku wyścigu na 5 km trzymał się w grupie z najlepszymi i najbardziej utytułowanymi pływakami globu. Radził sobie na tyle dobrze, że jeszcze na ostatnim pomiarze czasu przed metą znajdował się w pierwszej dziesiątce z zaledwie kilkusekundową stratą do lidera.

Ostatecznie 18-latek z Olsztyna został sklasyfikowany na 14. pozycji. Całą trasę pokonał w 51:56.5, tracąc do zwycięzcy niespełna 28 sekund. Złoto i srebro wywalczyli Francuzi: Logan Fontaine oraz Marc-Antoine Olivier, a na najniższym stopniu podium stanął Domenico Acerenza z Włoch.
W wyścigu wzięło udział 76 zawodników. Znów jednym z najmłodszych w całej stawce był klubowy kolega Woźniaka z Kormorana, Bartosz Kapała. Urodzony w 2006 roku zawodnik, który również trenuje na co dzień pod okiem Tomasza Grabysy i Agnieszki Kozłowskiej, uzyskał czas 54:16.7 i uplasował się na 36. miejscu. Zadania nie ułatwiły mu wydarzenia na trasie – przede wszystkim kopnięcie w twarz, które otrzymał od jednego z rywali na początku drugiego okrążenia. Na szczęście po wyścigu mógł liczyć na pomoc niezawodnego Tomasza Łozowskiego - fizjoterapeuty kadry, który w Dosze dbał nie tylko o zdrowie naszych pływaków, ale był też dobrym duchem całego zespołu.

Nasi mistrzowie Europy juniorów zakończyli już swój udział w zawodach w stolicy Kataru. Debiutanckie starty na tak wielkiej międzynarodowej imprezie pokazały ich potencjał i możliwości, a występ Woźniaka na olimpijskim dystansie przyniósł Polsce trzecią w historii kwalifikację na igrzyska w tej dyscyplinie.
Na 5 km w środę rywalizowały również kobiety. Sukces z wyścigu na dwukrotnie dłuższym dystansie powtórzyła Sharon van Rouwendaal. Holenderka dopłynęła do mety w czasie 57:33.9, a za jej plecami finiszowały Chelsea Gubecka (Australia) oraz Ana Marcela Cunha (Brazylia). Z kolei w wyścigu sztafetowym, zamykającym zmagania specjalistów od pływania na wodach otwartych na czempionacie globu, złoto wywalczyła drużyna Australii, która wyprzedziła Włochów i Węgrów.

Starty naszych reprezentantów w Katarze wspierają sponsor główny Polskiego Związku Pływackiego – Polska Grupa Energetyczna S.A., PKP Cargo oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Mistrzostwa świata w sportach wodnych potrwają do 18 lutego. Polska na czempionacie globu jest reprezentowana również w pływaniu i skokach do wody.