Co jeszcze czeka nas w maju? Sprawdź!

Kolejny miesiąc letniego sezonu zapowiada się interesująco. Być może już w najbliższych tygodniach poznamy mistrza Polski w piłce wodnej, a naszych reprezentantów w innych dyscyplinach czeka sporo startów w imprezach międzynarodowych.

Pływanie

Już 13 maja rozpocznie się prestiżowy cykl Mare Nostrum, w którym w tym roku pojawią się najlepsi polscy pływacy. W Canet-en-Roussillon (13-14.05), Barcelonie (17-18.05) i Monako (20-21.05) wystartuje 18-osobowa reprezentacja, która kwalifikację na te zawody wywalczyła podczas mistrzostw kraju w Olsztynie. Dla naszych zawodników będzie to pierwsza okazja do wypełnienia minimum na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

W drugi weekend maja odbędą się też kolejne zawody o Puchar Polski Masters. Do startu w Katowicach zgłosiło się 224 pływaków z 85 klubów – wśród nich są też liderzy tegorocznego cyklu: Mariola Kuliś z Korony Kraków i Mateusz Matczak reprezentujący MUKS Zgierz.

Z kolei nasi najlepsi juniorzy z roczników 2008-2009 (dziewczęta) i 2007-2008 (chłopcy) w dniach 20-21 maja będą gospodarzami wielomeczu Nadziei Olimpijskich, który odbędzie się w Gliwicach. Na Śląsku oprócz biało-czerwonych pojawią się jeszcze reprezentacje Słowacji, Czech i Węgier.

Pływanie na wodach otwartych

Już w sobotę ciekawe wyzwanie czeka młodych reprezentantów Polski, którzy udali się do Piombino na zawody Pucharu Europy. Natalia Piekarska (UKS 190 Łódź), Klara Kowalska (AZS UMCS Lublin) oraz zawodnicy Kormorana Olsztyn: Piotr Woźniak i Bartosz Kapała zmierzą się z najlepszymi specjalistami od pływania na wodach otwartych.

Wśród zgłoszonych do startu są między innymi Włosi: Gregorio Paltrinieri i Domenico Acerenza, Marc-Antoine Olivier z Francji czy Leonie Beck z Niemiec. Zmagania na dystansie 10 km rozpoczną się o 9:00 i mają być dostępne do zobaczenia na żywo na Facebooku włoskiej federacji (https://www.facebook.com/Federnuoto).   

Pływanie artystyczne

W dniach 13-15 maja będziemy śledzić zmagania w ramach Pucharu Świata w pływaniu artystycznym, które zaplanowano w Egipcie. W Soma Bay zaprezentują się między innymi dwa duety z AZS Organizacji Środowiskowej w Poznaniu: Swietłana Szczepańska i Nikola Leja oraz Maja Kalisz i Ewa Pietrykowska. Polki stoczą ze sobą rywalizację o miejsce w kadrze na Igrzyska Europejskie. Na zawody w Oświęcimiu zakwalifikuje się ten duet, który uzyska łącznie wyższą sumę punktów za program w konkurencjach duetu dowolnego i duetu technicznego.

Piłka wodna

Po rozegraniu 12. kolejki Ekstraklasy wciąż pozostaje wiele niewiadomych. Teoretycznie w najlepszej sytuacji są obecnie zawodnicy AZS Uniwersytetu Warszawskiego, ale przed nimi trzy trudne spotkania. Już w dniach 20-21 maja rozegrają dwa z nich: z Alfą Gorzów Wielkopolski i ŁSTW. Zawodnicy Politechniki Łódzkiej, którzy wciąż mają szansę na obronę tytułu, w ten sam weekend zmierzą się również z KSZO, natomiast Neptun Uniwersytet Łódzki podejmie Arkonię Szczecin, a Waterpolo Poznań zagra mecz z aktualnym liderem tabeli – WTS Polonią Bytom. Istnieje prawdopodobieństwo, że mistrza Polski poznamy już po tej serii gier, jednak wydaje się, że w tym sezonie emocje będą nas trzymać aż do ostatniej, czerwcowej kolejki.