Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że zmarł Leszek Szemel jeden z najwybitniejszych polskich waterpolistów w historii.


W 1958 trafił do GKS Arkonia, do grupy waterpolistów trenera Michała Knausza, który był jego jedynym trenerem przez całą karierę. Od początku jego pasją była piłka wodna, ale świetne wyniki i znaczące sukcesy uzyskiwał także w pływaniu.
W latach 1964-1965 był najlepszym polskim kraulistą. 5 razy zdobywał mistrzostwo Polski. 3 razy na długim basenie: na 100 m (1964) i 400 m (1964, 1965) oraz 2 razy na krótkiej pływalni: na 100 i 200 m dowolnym (1965).

Ponad pięćdziesięciu najbardziej utalentowanych młodych polskich pływaków przyjedzie do Budapesztu wspierać reprezentantów Polski w trakcie mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie. – Chcemy być najgłośniejszą grupą na trybunach i dopingować zawodników, przy okazji zwiedzić piękny Budapeszt, a może uda nam się także zachęcić kibiców z Węgier, by przyjechali w przyszłym roku na mistrzostwa Europy do Polski – mówią młodzi zawodnicy.

Mistrzostwa świata juniorów w skokach do wody, których gospodarzem w ostatnim tygodniu było Rio de Janeiro, dobiegły końca. Ostatnie starty biało-czerwoni zakończyli miejscami w drugiej dziesiątce. Ada Siborenko była 18. na trampolinie 3 m, a Maciej Bujak uplasował się lokatę wyżej w konkursie skoków z wieży.

Siborenko nawiązała walkę o wejście do finału w grupie B (14-15 lat). Po dobrym skoku w czwartej kolejce (półtora salta Delfina) przesunęła się nawet na 14. pozycję i do miejsca dającego awans traciła tylko trochę ponad sześć punktów.

Natalia Piwowarska i Oliwia Wilk bardzo dobrze poradziły sobie podczas piątego dnia mistrzostw świata juniorów w skokach do wody, które odbywają się w Rio de Janerio. Nasze reprezentantki zajęły ósme miejsce w finałowym konkursie skoków synchronicznych z trampoliny 3 m.

Zawodniczki COSW Częstochowa przez cały konkurs plasowały się pod koniec pierwszej dziesiątki. Na ósmą pozycję wskoczyły po trzeciej kolejce i pozostały na niej już do samego końca. W pięciu próbach zgromadziły łącznie 224.16 pkt. Niewiele zabrakło, a znalazłyby się jeszcze wyżej. Do duetu z Brazylii, który został sklasyfikowany bezpośrednio przed nimi, biało-czerwone straciły tylko 2.4 pkt.

Trzy spotkania rozegrano w ramach czwartej rundy Ekstraklasy w piłce wodnej mężczyzn. We wszystkich triumfowali gospodarze. Swoją zwycięską passę podtrzymali między innymi broniący tytułu zawodnicy Nekera AZS UW Waterpolo, którzy powrócili na czoło ligowej tabeli.

Mistrzowie Polski zaimponowali skutecznością w starciu z Waterpolo Poznań. Od początku meczu na pływalni Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dyktowali rywalom swoje warunku. Pierwszą kwartę wygrali 4:0, podczas drugiej rzucili aż dziesięć bramek i w połowie starcia prowadzili już 14:3. Później jeszcze powiększyli swoją przewagę, by ostatecznie zwyciężyć 25:5.

Bardzo niewiele zabrakło Natalii Piwowarskiej do awansu do finału mistrzostw świata juniorów w skokach do wody, które odbywają się w Rio de Janeiro. Reprezentantka COSW Częstochowa zajęła ostatecznie 16. miejsce wśród zawodniczek startujących w eliminacjach na trampolinie 3 m.

Polka zaprezentowała się z dobrej strony w trakcie konkursu w grupie A (roczniki 2006-2008), który składał się z dziewięciu kolejek. Najlepiej oceniona była jej szósta próba. Za dwa i pół salta w tył otrzymała wówczas 49.00 pkt.

W poznańskich Termach Maltańskich odbyły się kolejne w tym roku zawody z cyklu Grand Prix Polski w skokach do wody. W dwudniowych zawodach wzięli udział młodzi zawodnicy startujący w kategorii C (roczniki 2011-2012) i D (urodzeni w latach 2013-2015).

Wśród uczestników Grand Prix zabrakło czworga kadrowiczów, którzy w tym samym czasie występowali w Zawodach Nadziei Olimpijskich. W Budapeszcie reprezentowali nas Nel Sychowicz, Patrycja Tkacz, Wałerija Ruch i Gabriel Elżanowski, którzy przywieźli z Węgier aż siedem medali (złoty, pięć srebrnych i brązowy).

Reprezentanci Polski zajęli 10. miejsce w konkursie drużynowym podczas mistrzostw świata juniorów w skokach do wody, które rozpoczęły się w Rio de Janeiro. Biało-czerwoni wystartowali w składzie: Natalia Piwowarska, Ada Siborenko, Oliwia Wilk i Maciej Bujak.

Nasi zawodnicy od samego początku konkursu dzielnie walczyli o miejsce w pierwszej dziesiątce i finalnie ten cel osiągnęli. Za swoje sześć prób otrzymali 285.85 pkt. Zajmując 10. pozycję Polacy znaleźli się m. in tylko za trzema drużynami ze Starego Kontynentu. Wyprzedzili za to chociażby Brytyjczyków, z którymi przegrali rywalizację na lipcowych mistrzostwach Europy juniorów w Rzeszowie. Wygrali Amerykanie, przed Australijczykami i Ukraińcami.

Czworo reprezentantów Polski wystartowało w Budapeszcie na II Zawodach Nadziei Olimpijskich w skokach do wody. Rywalizacja okazała się dla naszych juniorów młodszych bardzo udana. Wszyscy wrócili do domu z medalami, łącznie stając na podium aż siedmiokrotnie.

W stolicy Węgier pojawiło się siedem drużyn. Oprócz gospodarzy, do startu zgłosili się również Polacy, Hiszpanie, Włosi, Austriacy, Chorwaci i Rumuni. Zawody trwały dwa dni, a medale rozdano łącznie w czternastu konkurencjach obejmujących dwie kategorie wiekowe – grupę C (roczniki 2011-2012) i grupę D (zawodniczy urodzeni w latach 2013-2015).

Adela Piskorska i Jan Kałusowski wygrali klasyfikację generalną pływackich zawodów z cyklu PGE Grand Prix Pucharu Polski, które odbyły się w weekend w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej. Dla zawodniczki AZS UMCS Lublin to już drugi taki sukces w sezonie 2024/2025.

Po sobotnich zmaganiach, w trakcie których Piskorska wygrała trzy konkurencje i poprawiła rekord Polski na 200 m stylem grzbietowym, w niedzielę podopieczna Adriana Szajnickiego dołożyła do kolekcji dwa zwycięstwa. Najpierw triumfowała na 50 m stylem grzbietowym (27.20), a chwilę później okazała się najszybsza na 200 m stylem zmiennym (2:12.59).

Strony