Komunikaty

Sezon zimowy powoli nabiera rozpędu. Przed najlepszymi polskimi pływakami pierwsze poważne sprawdziany formy i początek walki o wylot na mistrzostwa świata. Z kolei waterpoliści zainaugurują walkę o mistrzostwo Polski. Przekonajcie się, co ciekawego czeka nas w październiku.

Pływanie

Odbywająca się w krakowskim Novotelu XIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania dobiegła końca. Niedzielny panel wykładów dotyczył przede wszystkim działalności instruktorów i trenerów pływania we współczesnych uwarunkowaniach.

Czwarty dzień konferencji otworzył wykład Małgorzaty Fijałek-Żuk, która pokazała jak ważna w sztabie szkoleniowym jest komunikacja i jak odpowiednio dobrane role w zespole mogą prowadzić do osiągnięcia sportowego sukcesu.

Za uczestnikami XIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania już trzeci dzień wykładów, dyskusji i wymiany doświadczeń. W trakcie sobotnich prelekcji można było poznać między innymi gościa specjalnego wydarzenia, które odbywa się w krakowskim Novotelu, Serhija Bondara.

Cykl Pucharu LEN w pływaniu na wodach otwartych w 2022 roku dobiegł końca. Podczas finałowych zawodów w Barcelonie bardzo dobrze zaprezentował się reprezentant Polski, Piotr Woźniak. Zawodnik Kormorana Olsztyn został sklasyfikowany na 12. pozycji, dopływając do mety w czołówce walczącej o podium.

Zdecydowanie najszybszy w stawce okazał się David Betlehem. Dziewiętnastoletni Węgier, który dopiero co został na Seszelach mistrzem świata juniorów, od początku wyścigu narzucił wysokie tempo. Uciekł rywalom i finiszował z przewagą ponad dwóch i pół minuty nad kolejnym zawodnikiem. Woźniak pokonał dystans 10 km w czasie 1:44:28.55 i był dwunasty.

Za nami drugi dzień XIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania, która odbywa się w krakowskim Novotelu. W piątek prelegenci poruszali tematy, które w dużej mierze obracały się wokół szkolenia w etapach specjalistycznym i mistrzostwa sportowego.

Poranny blok wykładów rozpoczął się, podobnie jak w czwartek, od wykładów Klaudii Palak i Joanny Budzis. Palak kontynuowała omawianie rekomendacji szkoleniowych, skupiając się tym razem na starszych zawodnikach. Z kolei Budzis zwróciła uwagę na istotę nabywania umiejętności mentalnych przez młodych sportowców, opisując działania podjęte w juniorskiej reprezentacji Polski w 2022 roku.

Inauguracyjny dzień XIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania dobiegł końca. Tematem przewodnim czwartkowych wykładów w krakowskim Novotelu było szkolenie w etapach podstawowym, wszechstronnym i ukierunkowanym (osób w wieku 9-13 lat).

Zainteresowanie tym zagadnieniem okazało się bardzo duże. W sali konferencyjnej od rana zajęta była zdecydowana większość miejsc, a kolejne osoby łączyły z Krakowem online. W tym roku – podobnie jak w dwóch poprzednich – można bowiem uczestniczyć w całym wydarzeniu także za pośrednictwem transmisji internetowej.

W czwartkowy poranek w Krakowie zainaugurowana została XIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania. Przez cztery dni w hotelu Novotel dojdzie do największego corocznego spotkania środowiska pływackiego w naszym kraju.

Konferencja to doskonała okazja do wymiany poglądów i poszerzenia swojej szkoleniowej wiedzy. W tym roku przed uczestnikami wystąpi aż 40 prelegentów, którzy podzielą się swoim bogatym doświadczeniem. Trzynastą edcyję otworzyli Prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak oraz prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego, Kazimierz Woźnicki.

Po bardzo intensywnym i obfitym w starty międzynarodowe sezonie letnim czołowi polscy pływacy już wkrótce przystąpią do rywalizacji na krótkim basenie. Kulminacyjnym punktem końcówki 2022 roku będą grudniowe mistrzostwa Polski oraz czempionat globu, który odbędzie się w Melbourne.

W kalendarzu Polskiego Związku Pływackiego na sezon zimowy znalazły się dwie imprezy Grand Prix. Cykl zainaugurują zmagania w Łodzi, które odbędą się w dniach 22-23 października. Z kolei w Poznaniu krajowa czołówka zmierzy się w weekend od 12 do 13 listopada.

Już za niespełna miesiąc, w dniach 8-9 października, rozpocznie się nowy sezon Ekstraklasy mężczyzn w piłce wodnej. Do rozgrywek przystąpi osiem drużyn, które zmierzą się ze sobą w systemie „każdy z każdym”. Tytułu bronić będzie ŁSTW OCMER Politechnika Łódzka.

Już w pierwszej kolejce aktualnych mistrzów Polski czekają derby Łodzi. Rywalami podopiecznych Edwarda Kujawy będą zawodnicy Neptuna, którzy w poprzednich rozgrywkach uplasowali się na ostatniej pozycji w tabeli.

Strony