Biało-czerwoni powalczą w Łodzi o awans do ME do lat 19

Po 18 latach od ostatniego występu reprezentacji Polski w mistrzostwach Europy U-19 w piłce wodnej, biało-czerwoni znów chcą znaleźć się wśród najlepszych ekip Starego Kontynentu. O awans powalczą na turnieju eliminacyjnym w Łodzi, w którym zmierzą się z Bułgarią, Słowacją i Maltą.

Ostatni raz nasza kadra na mistrzostwach Europy do lat 19 wystąpiła w 2006 roku. W rumuńskiej Oradei zajęła 16. miejsce. W drużynie grali wtedy między innymi brat szkoleniowca obecnej reprezentacji, Michał Bar czy Jakub Bednarek, który zdążył już zdobyć mistrzostwo i puchar kraju w roli… trenera AZS UW Waterpolo. Części obecnych kadrowiczów nie było nawet na świecie.

Teraz to właśnie ekipa prowadzona przez Marcina Bara, Piotra Resiaka i Michaiła Jazerskiego będzie chciała zapisać się w historii polskiego waterpolo. Turniej w Akademickim Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu” potrwa od piątku do niedzieli i zapowiada się pasjonująco

Pierwszymi rywalami biało-czerwonych będą Bułgarzy, którzy eliminacje mogą potraktować jako sprawdzian formy. Będą bowiem gospodarzami turnieju głównego (mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 1-7 września w Burgas).

Walka o miejsce dające awans rozstrzygnie się pomiędzy Polakami i ich weekendowymi przeciwnikami: waterpolistami z Malty i Słowacji. W obu tych spotkaniach możemy się spodziewać wyrównanej i emocjonującej wymiany ciosów. Aż siedmiu zawodników powołanych do polskiej kadry ma przecież ciągle w pamięci ubiegłoroczne eliminacje czempionatu Starego Kontynentu U-17, w których po zaciętym meczu ulegli właśnie Maltańczykom, a przepustkę do mistrzostw w Manisie dało im zwycięstwo nad Słowacją - wyszarpane w pełnym zwrotów akcji thrillerze.

Pierwotnie do naszej grupy była też dolosowana Irlandia, ale waterpoliści z tego kraju ostatecznie w Łodzi się nie pojawią.

Z pozostałych trzech grup eliminacyjnych awansują po dwa najlepsze zespoły. Dołączą one do ośmiu reprezentacji, które zapewniły sobie miejsce w turnieju głównym zajmując miejsca 1-8. w poprzednim czempionacie: Serbii, Hiszpanii, Węgier, Grecji, Chorwacji, Czarnogóry, Włoch i Niemiec.

Transmisje z całego turnieju będzie można znaleźć na kanale LEN European Aqautics w serwisie YouTube.

Kadra Polski na eliminacje ME U-19:
Igor Bańkowski, Jan Skaliński – Paweł Broniecki, Mateusz Ciuła, Bartosz Grabiński, Kajetan Grabiński, Kamil Greif, Miłosz Janicki, Piotr Kędzior, Aleksander Pyrek, Wiktor Staniszewski, Levente Stępiński, Filip Szulc, Michał Wajler, Jan Żabski

Harmonogram turnieju w Łodzi:

15 marca (piątek)
18:30 Malta - Słowacja
20:30 Polska - Bułgaria

16 marca (sobota)
16:30 Słowacja - Bułgaria
18:30 Polska - Malta

17 marca (niedziela)
9:30 Bułgaria - Malta
11:30 Polska - Słowacja