Co nas czeka w czerwcu? Sprawdź!

Czerwiec będzie niezwykle intensywnym miesiącem w sportach wodnych – w Polsce, Europie i na świecie. To już ostatnia prosta przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu, ale istotne zawody czekają nie tylko seniorów. Sprawdziliśmy, co wydarzy się w nadchodzących tygodniach.

Najważniejszą imprezą całego miesiąca będą mistrzostwa Europy w sportach wodnych. Rozpoczną się one w Belgradzie już 10 czerwca i potrwają dwa tygodnie. Do stolicy Serbii przyjadą przedstawiciele czterech dyscyplin: pływania, pływania artystycznego, skoków do wody i pływania na wodach otwartych. Dla części naszej pływackiej reprezentacji będzie to próba generalna przed igrzyskami, dla pozostałych – ostatnia szansa na załapanie się do reprezentacji olimpijskiej.

Chwilę po zakończeniu tych zawodów do gry wejdą Mastersi. Czempionat Starego Kontynentu zostanie rozegrany na tych samych belgradzkich arenach od 26 czerwca.

Pływanie

Miesiąc rozpocznie się od 2. Memoriału Jana Wiederka i Zbigniewa Pacelta. Impreza w ostrowieckiej Rawszczyźnie, upamiętniająca dwie wybitne postaci  - bardzo zasłużone dla pływackiego środowiska, została objęta patronatem przez PZP.

Z kolei w połowie czerwca okazję do pokazania swojego talentu dostaną 13-latkowie, którzy wystartują w Ostrowcu Świętokrzyskim i Bydgoszczy. Zmagania w II rundzie Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Młodzików zaplanowano na weekend 15-16.06.

W tym samym czasie odbędą się mistrzostwa Polski w kategoriach Masters. Areną rywalizacji w dniach 14-16 czerwca będzie Aqua Lublin.

Pływanie na wodach otwartych

Czerwiec to miesiąc, w którym zainaugurowane zostaną zmagania w cyklu Grand Prix Pucharu Polski. Pierwsze dwa przystanki zaplanowano na 9 czerwca (jezioro Nakło-Chechło w Tarnowskich Górach) i 22 czerwca (jezioro Rajgrodzkie w Rajgrodzie). Najlepsi będą rywalizować na dystansie 3 km, a podczas inauguracyjnych zmagań w Tarnowskich Górach poznamy skład reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy juniorów. W tym roku pierwszy raz w zmaganiach będą mogli wystartować też 12- i 13-latkowie, którzy cenne doświadczenie będą zbierać w wyścigach na 1 km.

Natomiast już po zakończeniu czempionatu Starego Kontynentu, dokładnie 29 czerwca, międzynarodowa stawka spotka się w Barcelonie na ostatnich zawodach o Puchar Europy przed igrzyskami olimpijskimi.

Pływanie artystyczne

Po bardzo udanym występie reprezentantów Polski na mistrzostwach Europy juniorów młodszych, czas na emocje związane z rywalizacją na krajowym podwórku. Miesiąc rozpocznie się bowiem od Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w pływaniu artystycznym, które odbędą się w Nowej Rudzie (1-2 czerwca). Na Dolnym Śląsku swój talent zaprezentują też uczestnicy programu SynchroStart.

Z kolei międzynarodowe towarzystwo spotka się za cztery tygodnie na Malcie. Cottonera będzie gospodarzem Mistrzostw Europy juniorów w dniach 28 czerwca – 2 lipca.

Skoki do wody

W czasie, gdy seniorzy będą rywalizować w Belgradzie, a młodzi zawodnicy w kategoriach A i B będą szykować formę na lipcowe mistrzostwa Europy juniorów, nasi najlepsi skoczkowie do wody w kategoriach C i D sprawdzą się w ogólnopolskiej rywalizacji. Już w weekend 1-2 czerwca czeka nas Grand Prix Puchar Polski w Akademickim Centrum Sportowo Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Z kolei pod koniec miesiąca w tym samym miejscu rozpocznie się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (30 czerwca – 2 lipca).

Piłka wodna

Po emocjach związanych z walką o tytuł w Ekstraklasie, czas poznać mistrzów Polski w kilku juniorskich kategoriach. Turniej finałowy Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Szczecinie zakończy się już 2 czerwca. Tydzień później w Warszawie o złote medale krajowego czempionatu powalczą waterpoliści w kategorii do lat 19, a finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (U-15) zaplanowano w Lublinie na termin 28-30 czerwca.

Nie zabraknie też emocji reprezentacyjnych. Polską drużynę do lat 16 czeka występ w mistrzostwach świata. W fazie grupowej czempionatu w maltańskiej Gzirze (18-24 czerwca) biało-czerwonych czekają starcia z Węgrami, Niemcami i Singapurczykami.

Z kolei kadra seniorów wyleci do Portugalii, by w dniach 14-16 czerwca w Loule towarzysko zmierzyć się z gospodarzami, Danią oraz Irlandią.