Ekstraklasa: Obrońcy tytułu ze zwycięstwem na inaugurację ligi

Mistrzowie Polski w piłce wodnej udanie rozpoczęli batalię o obronę tytułu. Nekera AZS Uniwersytet Warszawski pokonał Arkonię Waterpolo Szczecin 12:8 na inaugurację nowego sezonu Ekstraklasy. W drugim spotkaniu 1. kolejki zespół Polonii Bytom wygrał na wyjeździe z Neptunem Uniwersytet Łódzki.

Warszawski zespół do zwycięstwa poprowadził świetnie dysponowany Andrzej Maciejewski, który zdobył aż 6 bramek. Podopieczni Marcina Bara i Jakuba Bednarka nie mieli jednak łatwego zadania z ostatnim zespołem poprzedniego sezonu. Szczecinianie niemal całkowicie przebudowali skład przed rozgrywkami, sprowadzając między innymi Michała Diakonowa oraz Pawła Bronieckiego z ŁSTW czy Karola Walkowiaka z Waterpolo Poznań – i to właśnie pierwszy z nich został wybrany najlepszym graczem spotkania w drużynie gospodarzy.

Kluczowe dla losów meczu okazały się pierwsze minuty drugiej kwarty. Warszawianie zdobyli w nich trzy bramki z rzędu i wyszli na prowadzenie 6:2. Najpierw bramkarza rywali pokonał Nikita Czupryna, a chwilę później swoje trafienia dorzucili Wiktar Iwanow i Bartosz Borkowski. Od tego momentu do samego końca toczyła się już wyrównana walka zakończona zwycięstwem gości 12:8.

Inny przebieg miało drugie spotkanie tej kolejki, w którym Neptun Uniwersytet Łódzki podejmował Polonię Bytom. Przez pierwsze dwie kwarty trwała wymiana ciosów. Z reguły na prowadzenie byli bytomianie, ale faworyci przez cały czas musieli zachować czujność – tak jak w 10. minucie, gdy po bramce Kacpra Gaszewskiego łodzianie wygrywali 7:6. Wszystko zmieniła trzecia część gry, zakończona wynikiem 9:1 dla Polonii. Ostatecznie goście wygrali 21:11 – między innymi dzięki pięciu trafieniom Przemysława Brończyka i Aleksandra Ozgi oraz trzem bramkom Radosława Paczyny, wybranego MVP meczu w swoim zespole. Najlepszym graczem gospodarzy został natomiast Levente Stępiński.

Kolejne mecze Ekstraklasy zostaną rozegrane w dniach 21-22 października. Aż dwa razy przed własną publicznością zaprezentuje się drużyna Waterpolo Poznań. W Termach Maltańskich zawodnicy z Wielkopolski zagrają z Arkonią Waterpolo Szczecin (sobota, 12:00) i ŁSTW Politechnika Łódzka (niedziela, 16:00). Dzień przed wyjazdem do Poznania podopieczni Edwarda Kujawy podejmą w łódzkiej „Zatoce Sportu” KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Hitem weekendu będzie natomiast starcie dwóch najlepszych ekip poprzedniego sezonu: Polonii Bytom i Nekera AZS UW, które odbędzie się w Gliwicach.

W sezonie 2023/2024 w Ekstraklasie uczestniczy 8 zespołów, które zagrają ze sobą mecz i rewanż systemem „każdy z każdym”. Rozgrywki zakończą się pod koniec maja.

Arkonia Waterpolo Szczecin – Nekera AZS Uniwersytet Warszawski 8:12 (2:3, 1:3, 4:4, 1:1)
MVP: Michał Diakonów (Arkonia), Andrzej Maciejewski (AZS UW)

UKS Neptun Uniwersytet Łódzki – Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonia Bytom 11:21 (4:6, 1:3, 1:9, 3:3)
MVP: Levente Stępiński (Neptun), Radosław Paczyna (Polonia)