Eliminacje ME U-17: Biało-czerwoni poznali rywali

Za niespełna dwa miesiące młodzi polscy waterpoliści przystąpią do rywalizacji w eliminacjach mistrzostw Europy do lat 17. Biało-czerwoni wiedzą już z kim powalczą o awans do turnieju głównego, który odbędzie się w sierpniu w tureckiej Manisie.

Polacy trafili do pięciozespołowej grupy D. Nasi reprezentanci zmierzą się z Maltą, Słowacją, Wielką Brytanią i Łotwą. Najlepszymi osiągnięciami mogą się pochwalić ci pierwsi. Maltańczycy zajęli 13. pozycję na poprzednich mistrzostw Europy, a także zostali sklasyfikowani na 12. miejscu w mistrzostwach świata do lat 16. W marcu ich dodatkowym atutem będzie fakt, że marcowy turniej kwalifikacyjny zostanie rozegrany na ich terenie.

Z kolei z Łotyszami nasi zawodnicy mogli się sprawdzić właśnie w trakcie ubiegłorocznego czempionatu globu w Wolos. W drugiej fazie rozgrywek ekipa Marcina Bara i Nikity Czupryna wygrała 19:2.

- Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni po losowaniu grup eliminacyjnych. Zrobimy wszystko, żeby wywalczyć drugi z rzędu awans na tę imprezę. Jesteśmy mocno zdeterminowani, aby tego dokonać – komentował losowanie trener kadry, Marcin Bar. - W mojej ocenie grupa jest mocno wyrównana i zlekceważenie któregoś z rywali lub złe podejście do meczu może być katastrofalne w skutkach - dodał.

Turnieje eliminacyjne odbędą się w dniach 16-19 marca, natomiast początek walki o medale został zaplanowany na 8 sierpnia.

Do finałów awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Wyjątkiem jest grupa A, w której znalazł się gospodarz mistrzostw – Turcja. Waterpoliści z tego kraju mają już pewną kwalifikację, niezależnie od miejsca, na którym zakończą marcowe rozgrywki. Na rozstrzygnięcia ze spokojem będą patrzyły najlepsze zespoły z poprzedniej edycji czempionatu. Uzupełnią one stawkę 16 reprezentacji, które powalczą o tytuł najlepszych na kontynencie.

- Polska drużyna ma za sobą już dwa lata międzynarodowych występów, 11. miejsce w Europie jest najlepszym punktem odniesienia. Losowanie wydaje się dobre, a grupowi przeciwnicy powinni być w naszym zasięgu. Dużą niewiadomą są debiutujący Brytyjczycy, którzy do tej pory nie występowali w rozgrywkach w tej kategorii wiekowej. Pozostali przeciwnicy to zespoły, gdzie waterpolo ma silne tradycje i bez wątpienia stanowią dużo większe sportowe wyzwanie. Nasza reprezentacja może równorzędnie walczyć o awans z Maltą, jak i ze Słowacją – podsumował przewodniczący Komitetu Technicznego Piłki Wodnej PZP, Ignacy Stępiński.

Grupy eliminacji mistrzostw Europy juniorów U-17:
A: Gruzja, Turcja, Czechy, Litwa, Cypr
B: Niemcy, Słowenia, Francja, Austria
C: Rumunia, Ukraina, Szwajcaria, Mołdawia, Irlandia
D: Malta, Słowacja, Wielka Brytania, Polska, Łotwa