Jachim i Łukaszewicz tuż za pierwszą dziesiątką

Filip Jachim i Robert Łukaszewicz zajęli 12. miejsce podczas finałowego konkursu skoków synchronicznych z wieży na mistrzostwach świata w sportach wodnych, które odbywają się w stolicy Kataru, Dosze. Złote medale wywalczyli Chińczycy, którzy zdominowali całą rywalizację.


Jachim i Łukaszewicz przystępowali do rywalizacji w roli siódmego duetu ubiegłorocznego czempionatu globu w Fukuoce. Tak wysokiej lokaty tym razem nie powtórzyli, ale potwierdzili przynależność do międzynarodowej czołówki, oddając kilka bardzo dobrze ocenionych skoków.

Ten najlepszy, dający awans na 12. lokatę – w ostatniej próbie. Za dwa i pół salta w tył z półtorej śruby zawodnicy Stali Rzeszów otrzymali od sędziów 72 punkty. Łącznie podopieczni Borysa Rozenberga i Andrzeja Kozdrańskiego zgromadzili 338.82 pkt. Wyżej znalazły się między innymi tylko cztery europejskie duety.

Po wielu latach Światowa Federacja Pływacka (World Aquatics) wprowadziła zmiany w sposobie rozgrywania tej konkurencji na czempionacie globu. Zrezygnowano z systemu eliminacje + finały i w walce o medale wzięły udział wszystkie 22 pary zgłoszone do rywalizacji. W takich okolicznościach najlepiej poradzili sobie Chińczycy: Junjie Lian i Hao Yang. Faworyci stanęli na podium razem z Brytyjczykami i Ukraińcami.

Konkurs wyłonił też kolejne kraje, które wywalczyły kwalifikację olimpijską. Do gospodarzy igrzysk oraz medalistów ubiegłorocznych mistrzostw świata (Chin, Ukrainy i Meksyku) dołączyły Wielka Brytania, Kanada, Australia oraz Niemcy.

W czwartek odbyła się też rywalizacja pań w eliminacjach skoków z trampoliny 3 m, w której wzięły udział Kaja Skrzek i Aleksandra Błażowska. Lepiej poradziła sobie ta druga. Po nienajlepszym początku, 21-latka z każdą kolejną próbą pięła się w górę stawki, by ostatecznie uplasować się na 27. pozycji (228.75 pkt). Z kolei Skrzek bardzo dobre skoki przeplatała z tymi gorzej ocenionymi i ukończyła zmagania na 40. lokacie (214.70 pkt).
Wcześniej w tej samej konkurencji zaprezentowali się Andrzej Rzeszutek i Kacper Lesiak. Reprezentanci Stali Rzeszów zajęli kolejno 43. i 44. pozycję. Rzeszutek otrzymał notę 312.35 pkt, a Lesiak 299.70 pkt, ale o jego lokacie zadecydował zwłaszcza nieudany skok w drugiej kolejce, który praktycznie pozbawił go szans na znalezienie się zdecydowanie wyżej.

Łukaszewicz nie będzie miał zbyt wiele czasu na odpoczynek. Już w piątek o 10:30 przystąpi do eliminacji rywalizacji indywidualnej w skokach z wieży. Z kolei w sobotę w konkursie duetów mieszanych na trampolinie 3 m zaprezentują się Błażowska i Lesiak. Starty Polaków w stolicy Kataru wspierają sponsor główny Polskiego Związku Pływackiego – Polska Grupa Energetyczna S.A., PKP Cargo oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Mistrzostwa świata w sportach wodnych potrwają do 18 lutego. Naszych reprezentantów na czempionacie globu w Dosze zobaczymy jeszcze w pływaniu (11-18.02).