Kolejna szansa na minima. Przed nami Arena Grand Prix w Oświęcimiu

Kolejna szansa na minima. Przed nami Arena Grand Prix w Oświęcimiu

Ponad tysiąc zawodników zgłosiło się do rywalizacji w drugich w tym roku zawodach Arena Grand Prix Pucharu Polski, które w weekend 25-26 marca odbędą się w Oświęcimiu. Dwudniowe zmagania będą kolejną okazją do wypełnienia minimów na mistrzostwa świata, Uniwersjadę i młodzieżowe mistrzostwa Europy.


Na starcie pojawi się wielu pływaków ze ścisłej krajowej czołówki, a także z innych państw: Ukrainy, Czech i Słowacji. Wśród zgłoszonych są między innymi ci, którzy podczas Arena Grand Prix w Lublinie wypełnili już minimum na lipcowy czempionat globu w Fukuoce: Paulina Peda i Krzysztof Chmielewski. Reprezentantka AZS AWF Katowice sprawdzi swoją formę na 50 m stylem dowolnym i motylkowym, natomiast pływak Muszelki Warszawa ma w planach występy w pięciu konkurencjach: 200, 400 i 800 m stylem dowolnym, 200 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym.

Wśród uczestników zawodów zabraknie natomiast triumfatora klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Lublinie, Ksawerego Masiuka. Reprezentant G-8 Bielany Warszawa skupia się już na przygotowaniach do mistrzostw świata i w ten weekend pozostanie mu kibicowanie klubowym kolegom – między innymi Adrianowi Jaśkiewiczowi czy Radosławowi Kawęckiemu. Naszemu mistrzowi świata problemy zdrowotne uniemożliwiły start w Aqua Lublin, ale w Oświęcimiu jest na listach na swoim koronnym dystansie 200 m stylem grzbietowym.

Część krajowej czołówki będzie liczyła na kwalifikację na imprezy międzynarodowe, część zapewne potraktuje te zawody jako sprawdzian przed mistrzostwami Polski, które rozpoczną się w Olsztynie już za trochę ponad miesiąc. Przetestować formę będzie chciał między innymi Kamil Sieradzki, który pływalnię w Oświęcimiu zna doskonale.
- To basen, na którym trenowałem przeszło trzy lata, więc cieszę się, że tu wracam. Można powiedzieć, że będę startował kontrolnie. Jesteśmy w ciężkim okresie treningowym i nie nastawiamy się na jakieś wybitne rezultaty – mówi reprezentant AZS AWF Katowice.
Po raz pierwszy w sezonie 2022/2023 w Arena Grand Prix wystartuje z kolei Alicja Tchórz. Trzykrotna triumfatorka klasyfikacji generalnej całego cyklu została zgłoszona do startów na 50, 100 i 200 m stylem dowolnym oraz 50 i 100 m stylem grzbietowym.

Zawody współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, organizowane przy wsparciu spółki PGE Polska Grupa Energetyczna – sponsora głównego PZP, a także firm Arena, Variopool i Carolina Medical Center, rozpoczną się w sobotę już o 8:30. Oficjalną ceremonię otwarcia zaplanowano na 15:50, a tuż po niej rozpocznie się drugi blok Grand Prix. Ostatnia część rywalizacji odbędzie się w niedzielę (początek o 8:30). Transmisję z całych zawodów będzie można śledzić na kanale Polskiego Związku Pływackiego na YouTube’ie.