Kolejne minima na MŚ na wodach otwartych!

Natalia Piekarska i Krzysztof Chmielewski okazali się najszybsi na 5 km podczas Śląskiego Testu w pływaniu długodystansowym, który odbył się w sobotę w Gliwicach. Oboje wypełnili minima na mistrzostwa świata na wodach otwartych, które odbędą się w lipcu w Fukuoce.

Zawodniczka UKS 190 Łódź, trenująca na co dzień pod okiem Sylwii Kowalskiej i Marcina Młynarczyka, poradziła sobie znakomicie. Cały dystans pokonała w 57:56.06, a więc o niemal cztery sekundy szybciej od rezultatu, który dawał możliwość dalszej walki o wyjazd na czempionat globu (minimum wynosiło 58:00). Teraz przed Piekarską kolejne wyzwanie. By zapewnić sobie kwalifikację, będzie musiała do 30 kwietnia przepłynąć 1500 m stylem dowolnym w czasie 16:40.00 lub lepszym.

Oba wymagane kryteria spełnił już Chmielewski. Reprezentant IUKS Muszelki Warszawa uzyskał w Gliwicach rezultat 52:31.35 (minimum 54:00). Dodatkowo podopieczny Grzegorza Olędzkiego ma na swoim koncie wynik poniżej 15:20 na 1500 m stylem dowolnym. Droga do Fukuoki stoi zatem przed nim otworem.

Warto wspomnieć, że w lutym – podczas mistrzostw województwa lubelskiego w pływaniu długodystansowym - minimum na 5 km zanotował jeszcze Bartosz Kapała z Kormorana Olsztyn. Zawodnik prowadzony przez Tomasza Grabysę i Agnieszkę Kozłowską pojawił się w sobotę na Śląsku, ale tym razem uplasował się na 8. pozycji.

Cała trójka zrobiła również duży krok w kierunku kwalifikacji na mistrzostwa Europy juniorów, które odbędą się we włoskim Piombino. W Lublinie i w Gliwicach długodystansowe minima na tę imprezę wypełniło łącznie jedenaścioro biało-czerwonych.

Wśród kobiet tej sztuki w ubiegłym miesiącu dokonała podopieczna Piotra Kasperka, Klara Kowalska (AZS UMCS Lublin). W sobotę dołączyła do niej nie tylko Piekarska, ale też Julia Maciak z Muszelki Warszawa, która finiszowała dwie minuty za łodzianką (z czasem 1:00:01.58).

Z kolei wśród mężczyzn z minimum cieszyła się cała pierwsza ósemka rywalizacji w Gliwicach. W kategorii wiekowej 2006-2007 oprócz Kapały również Jerzy Laryś (Muszelka Warszawa), a w kategorii 2004-2005 Krzysztof Chmielewski, Piotr Woźniak (Kormoran Olsztyn), Jakub Rynkiewicz (AZS UMCS Lublin) i Alex Kowolik (Unia Oświęcim) zanotowali minimum A, natomiast Jacek Nowacki (Kormoran Olsztyn) i Michał Chmielewski (Muszelka Warszawa) popłynęli poniżej minimum B.

Minimum na dystansie 5 km na mistrzostwa świata w Fukuoce:
Natalia Piekarska
(UKS 190 Łódź)
Bartosz Kapała
(Kormoran Olsztyn)
Krzysztof Chmielewski
(Muszelka Warszawa)

Minimum na dystansie 5 km na mistrzosatwa Europy juniorów:
2004/2005
Klara Kowalska
(AZS UMCS Lublin) – minimum A

Krzysztof Chmielewski (Muszelka Warszawa) – minimum A
Piotr Woźniak
(Kormoran Olsztyn) – minimum A
Jakub Rynkiewicz
(AZS UMCS Lublin) – minimum A
Alex Kowolik
(Unia Oświęcim) – minimum A
Jacek Nowacki (Kormoran Olsztyn) – minimum B
Michał Chmielewski (Muszelka Warszawa) – minimum B

2006/2007
Natalia Piekarska (UKS 190 Łódź) – minimum A
Julia Maciak (Muszelka Warszawa) – minimum A

Bartosz Kapała (Kormoran Olsztyn) – minimum A
Jerzy Laryś (Muszelka Warszawa) – minimum A