Masiuk i Sztandera ponownie na podium Pucharu Świata

Ksawery Masiuk i Dominika Sztandera powtórzyli swoje osiągnięcia z drugiego dnia Pucharu Świata w Berlinie. W niedzielę oboje ponownie zajęli 3. miejsca. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa zrobił to na dystansie 100 m stylem grzbietowym, a reprezentantka Juvenii Wrocław na 50 m stylem klasycznym.

Sztandera ponownie zaimponowała formą na starcie zimowego sezonu. Już w eliminacjach złamała barierę 31 sekund (30.98), a kilka godzin później jeszcze się poprawiła. Jedną długość basenu pokonała w 30.61. Do własnego rekordu Polski z mistrzostw świata w Fukuoce zabrakło jej tylko dwóch setnych sekundy!

Polka do mety dopłynęła na 3. miejscu. Wygrała Ruta Meilutyte z Litwy, która ustanowiła nowy rekord Pucharu Świata (29.56). Druga była Estonka Eneli Jefimowa (30.35).

Chwilę wcześniej na 3. pozycji rywalizację grzbiecistów zakończył Ksawery Masiuk. Nasz pływak zanotował czas 54.20. Nie do zatrzymania był Thomas Ceccon. Rekordzista globu zwyciężył z rezultatem 52.27. Na finiszu Polaka wyprzedził jeszcze jego idol z dzieciństwa, Ryosuke Irie z Japonii (54.05).

Rano o awans na dystansie 100 m stylem motylkowym otarła się jeszcze Paulina Peda. Zawodniczka AZS AWF Katowice przepłynęła dwie długości basenu w 59.88 i zajęła 8. miejsce, ex aequo z Maaike de Waard. Do repasażu jednak nie doszło – po wycofaniu Polki bezpośredni awans do finału wywalczyła Holenderka.

W eliminacjach na o połowę krótszym dystansie wystąpili Jakub Majerski i Adrian Jaśkiewicz. Obaj popłynęli bardzo podobnie i uplasowali się pod koniec drugiej dziesiątki. Majerski uzyskał czas 24.24 i był 19., a Jaśkiewicz znalazł się tuż za nim z rezultatem 24.26.

W sesji porannej zaprezentowali się jeszcze nasi żabkarze. Na 200 m stylem klasycznym 13. lokatę zajął Jan Kałusowski (2:15.56), a Dawid Wiekiera został sklasyfikowany na 14. miejscu (2:15.91). Dystans 200 m stylem dowolnym przepłynął z kolei Kamil Sieradzki, który był 30. (1:55.30).

Najlepszymi zawodnikami klasyfikacji generalnej pierwszej odsłony Pucharu Świata zostali Kaylee McKeown z Australii oraz Haiyang Qin z Chin. Oboje otrzymali po 12 tysięcy dolarów.

Kolejne zawody z cyklu Pucharu Świata odbędą się za tydzień w Atenach i za dwa tygodnie w Budapeszcie. Za triumf w końcowym zestawieniu całego cyklu organizatorzy przewidzieli nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów.