ME Masters: Dzień pełen sukcesów! Pięć złotych medali Polaków

Osiem medali, w tym aż pięć złotych, wywalczyli polscy pływacy podczas trzeciego dnia mistrzostw Europy Masters w pływaniu. Na najwyższym stopniu podium w rzymskim Foro Italico stawali Arkadiusz Aptewicz, Sławomir Formas, Marcin Kaczmarek, Maciej Szymański oraz Marcin Szymkowiak.

Dzień rozpoczął się od zmagań na dystansie 100 m stylem klasycznym. Wśród żabkarzy świetnie zaprezentował się między innymi Formas. Zawodnik Gilusa Gilowice triumfował w kategorii 50-54 lata, a do tego poprawił własny rekord Polski. Uzyskał rezultat 1:10.46, będąc jedynym zawodnikiem w swojej grupie, który złamał barierę minuty i 11 sekund. Srebrny medalista stracił do niego 71 setnych sekundy.

Jeszcze większą przewagę nad najgroźniejszymi rywalami miał Szymkowiak. Aktualny mistrz Polski, reprezentujący na co dzień barwy Warty Poznań, był wyraźnie najlepszy w kategorii 40-44 lata. Zanotował czas 1:08.07 i drugiego na mecie Ismaela Aguado z Hiszpanii wyprzedził o ponad półtorej sekundy.

W tej samej konkurencji z brązu i nowego rekordu kraju (w kategorii 55-59 l.) cieszył się Romuald Kozłowski, który dwie długości basenu przepłynął w 1:16.94. Blisko podium był jeszcze najstarszy Polak w stawce startujących, Józef Klukowski (kat. 75-79 l.).

Ze złotych krążków cieszyliśmy się także w rywalizacji mężczyzn na 50 m stylem grzbietowym i 400 m stylem zmiennym. Wśród grzbiecistów w kategorii 45-49 lat imponujący start zaliczył Marcin Kaczmarek. Reprezentant warszawskiego klubu Water Squad pokonał sprinterski dystans w czasie 28.40 i w Rzymie nie miał sobie równych. Triumfował również Maciej Szymański z Warsaw Masters Team (28.63 w grupie wiekowej 40-44 lata). O medal otarł się za to Dariusz Janyga. Zawodnik Warty Poznań był 4. w kategorii 55-59 lat, a do 3. miejsca stracił tylko trzydzieści dwie setne sekundy.

Z kolei wśród zmiennistów najlepszy w kategorii 25-29 lat okazał się Arkadiusz Aptewicz. Mistrz Polski został najlepszym pływakiem Starego Kontynentu z czasem 4:51.22. Na 5. miejscu sklasyfikowany został Mieszko Palmi-Kukiełko.

Dwa medale wywalczyły też Polki. Karolina Szyszkowska była 2. na 100 m stylem klasycznym w kategorii 25-29 lat, natomiast Luciana Rabay-Butcher zajęła 3. pozycję na 50 m stylem grzbietowym (kat. 45-49 lat).

W środę w Foro Italico odbędzie się rywalizacja na dystansach 200 m stylem dowolnym i 200 m stylem zmiennym. Mistrzostwa zakończą się 4 września.