ME Masters: Marcin Kaczmarek mistrzem Europy!

Mamy pierwszy złoty medal na pływalni w rzymskim Foro Italico! Podczas mistrzostw Europy Masters Marcin Kaczmarek okazał się najlepszy na dystansie 100 m stylem motylkowym w kategorii wiekowej 45-49 lat. Na podium stawały też Ewa Gawlik-Bucar i Krystyna Fecica.

Kaczmarek zaprezentował świetną formę i zanotował znakomity rezultat. Dwie długości basenu przepłynął w 57.71. Bardzo wyraźnie wyprzedził kolejnego zawodnika na mecie (Frederica Tonusa z Luksemburga) i poprawił rekord Polski. Co więcej, do najlepszego czasu w historii Starego Kontynentu w kategorii 45-49 lat zabrakło mu zaledwie 63 setnych sekundy.

W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji wysoką lokatę zajął również Rafał Skośkiewicz. W grupie 55-59 lat był 5,, notując czas 1:06.66 – lepszy od dotychczasowego rekordu kraju, należącego do Zbigniewa Januszkiewicza. Od medalu zawodnika Warsaw Masters Team dzieliło tylko osiem dziesiątych sekundy.

Na 100 m stylem motylkowym wśród kobiet brąz wywalczyła Krystyna Fecica (kat. 75-79 l.). Reprezentantka Weterana Zabrze zanotowała wynik 2:13.26. Z kolei tuż za podium uplasowała się Agnieszka Macierzewska z Korony Masters Kraków (60-64 l.).

Już w poniedziałkowy poranek ze srebra na dystansie 400 m stylem dowolnym w kategorii 75-79 lat cieszyła się natomiast Ewa Gawlik-Bucar. Zawodniczka Gdynia Masters pokonała osiem długości basenu w 7:32.11 i wyprzedziła ją tylko Denise Feltz z Francji. Swój sukces Polka okrasiła rekordem kraju.

Miejsca w czołówce zajęła jeszcze Dominika Michalik, która była 8. na 400 m stylem dowolnym i 4. na dwukrotnie dłuższym dystansie w kategorii 40-44 lata. Wśród mężczyzn blisko pozycji medalowej finiszował Arkadiusz Aptewicz - 4. na 400 m stylem dowolnym (25-29 lat).

W pierwszych dwóch dniach zawodów padły też dwa wyniki lepsze od rekordów Polski Masters w kategorii 30-34 lata. Autorem pierwszego był Paweł Rurak – 7. na 800 m stylem dowolnym z czasem 9:07.34. Drugi ustanowił Adam Janczewski – 12. na 400 m stylem dowolnym (4:30.78).