Najlepsi pływacy w Polsce już za miesiąc powalczą w Lublinie o medale mistrzostw Polski

Najlepsi pływacy w Polsce już za miesiąc powalczą w Lublinie o medale mistrzostw Polski

Niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia najważniejszej pływackiej imprezy w naszym kraju. Aqua Lublin w dniach 25-28 kwietnia będzie gospodarzem Mistrzostw Polski w Pływaniu w kat. Open i Młodzieżowców (19-23 lat).

fot. Elbrus Studio

To już czwarty raz, gdy impreza tej rangi zawita do Lublina. Jest to owoc świetnej współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Pływackim a Miastem Lublin. Przy organizacji każdej poprzedniej edycji AZS UMCS Lublin zawsze stawał na wysokości zadania. Zegar ruszył i oficjalnie rozpoczęliśmy odliczanie do nadchodzących mistrzostw kraju.

W czwartkowe przedpołudnie na pływalni Aqua Lublina odbyła się specjalna konferencja zapowiadająca nadchodzącą imprezę. Udział w niej wzięli zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak, członek Zarządu Polskiego Związku Pływackiego Mariusz Siembida, prezes AZS UMCS Lublin Rafał Walczyk oraz uczestniczka programu Mistrzyń Junior, a zarazem pływaczka AZS UMCS Lublin Klara Kowalska.

– Cieszę się, że Lublin jest po raz kolejny gospodarzem tej imprezy. To jest ostatnia szansa na uzyskanie kwalifikacji przez zawodników do igrzysk olimpijskich. Mam nadzieję, że tak jak zawsze Lublin był szybki dla naszych zawodników, tak tutaj pływalnia okaże się niesamowicie szybka i dostępna. Mam nadzieję też, że kibice będą obecni na trybunach, bo wsparcie jest zawsze niezwykle istotne, a obiekt w Lublinie jest pojemny, więc może jak najbardziej liczyć na to. Cieszę się bardzo, że Miasto Lublin jak zawsze z nami współpracuje i otwarcie nas przyjmuje do tego, żebyśmy mogli najważniejsze imprezy realizować – powiedziała Otylia Jędrzejczak, prezes Polskiego Związku Pływackiego.

Przed organizatorami nie lada wyzwanie, szczególnie jak ogromna jest ranga tegorocznej edycji. Odbędzie się ona tuż przed najważniejszą sportową imprezą, jaką są igrzyska olimpijskie.

– Myślę, że skład osobowy na dzisiejszej konferencji w pełni oddaje to, jak budujemy pozycję miasta Lublin i naszego województwa jako bardzo silnego ośrodka sportowego. Jesteśmy na obiekcie, który rzeczywiście wielu zawodnikom po prostu sprzyja. Lublin tworzy świetny klimat, by uczestnicy mistrzostw skutecznie walczyli nie tylko o medale, ale i o kwalifikacje olimpijskie – mówiła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, wiceprezydent Lublina.

Za tę wzorową współpracę pomiędzy miastem Lublin, a Polskim Związkiem Pływackim prezes Otylia Jędrzejczak przekazała odznakę ,,Aktywny Samorządowiec” dla prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka oraz wiceprezydent Stepaniuk-Kuśmierzak.

– Z dumą wspieramy sport, takie jest nasze motto. Nigdy w historii województwa lubelskiego nie było tak duże wsparcia dla sportu, jak właśnie w tej kadencji, w tym roku. Tutaj również wsparliśmy tę ważną imprezę. Wierzę, że przyniesie dobre rezultaty i będą kolejne kwalifikacje do igrzysk olimpijskich – dodał wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.

– Jesteśmy gotowi do tej imprezy w 100%. Na pewno różne mogą być sytuacje, które są nie do przewidzenia, ale ze swojej strony oraz zarząd spółki miejskiej MOSiR będziemy chcieli pokazać, że nadal funkcjonujemy, jesteśmy najlepszym ośrodkiem pływackim i mamy najlepszą bazę pływacką w Polsce – zapewnił Mariusz Siembida, członek Zarządu Polskiego Związku Pływackiego.

Na sukcesy liczy gospodarz mistrzostw, czyli AZS UMCS Lublin, jeden z najmocniejszych klubów pływackich w Polsce. – Bardzo dziękuję za to, że mamy możliwość po raz kolejny być organizatorem tak dużej imprezy. Cieszę się, że jako organizacja możemy się stale rozwijać, a takie duże imprezy dają całemu zespołowi AZS UMCS możliwość do zdobywania kolejnych doświadczeń – mówił Rafał Walczyk, prezes AZS UMCS Lublin.

fot. Elbrus Studio