Polacy i kto jeszcze? Oto uczestnicy mistrzostw Europy U-17

Reprezentanci Polski do lat 17 w pięknym stylu awansowali na mistrzostwa Europy w piłce wodnej. Już w sierpniu pojawią się w tureckiej Manisie w gronie szesnastu najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Na kogo podopieczni Marcina Bara i Nikity Czupryny mogą trafić podczas turnieju głównego?

Wśród potencjalnych rywali Polaków jest sześć drużyn, które w ubiegłym tygodniu również musiały przedzierać się przez eliminacje. To Gruzja, Francja, Niemcy, Rumunia, Ukraina i oczywiście Malta – gospodarz turnieju, na którym wywalczyliśmy awans.

Gruzini przebrnęli bez porażki przez rozgrywki w Tbilisi, pokonując Litwę, Cypr i Czechy. Z kolei Francuzi i Niemcy świetnie poradzili sobie w grupie B, rozgrywanej w słoweńskim Mariborze. W pokonanym polu zostawili nie tylko gospodarzy, ale też Bułgarów i Austriaków. W grupie C niepokonani przed własną publicznością byli Rumuni, ale problemów z awansem nie mieli też Ukraińcy, który okazali się lepsi od Mołdawian, Irlandczyków i Szwajcarów.

Co ciekawe, aż trzy reprezentacje, które wywalczyły kwalifikację (Gruzję, Rumunię i Ukrainę) nasi zawodnicy pokonali niedawno podczas turnieju towarzyskiego w Novakach. Kilka dni temu stoczyli też wyrównany bój z Maltą – pokazując, że stać ich na nawiązywanie rywalizacji z coraz lepszymi zespołami.

Trudniejsze zadanie czeka nas w sierpniu (8-15.08) z wyżej rozstawionymi ekipami. Wśród tych, na których możemy trafić, będą oczywiście Turcy – 8. zespół mistrzostw Europy U-15 w 2021 roku. Gospodarze turnieju w Manisie zajęli też dokładnie tę samą pozycję w ubiegłorocznych mistrzostwach świata do lat 16, a przed swoją publicznością będą mieli dodatkową motywację, by pokazać się z dobrej strony.

Stawkę uzupełni ścisła kontynentalna czołówka - osiem najlepszych zespołów mistrzostw Europy U-17, które odbyły się dwa lata temu: Serbia, Grecja, Węgry, Hiszpania, Czarnogóra, Chorwacja, Holandia i Włochy. W tym gronie najgroźniejsi będą Węgrzy, którzy w ostatnich latach nie mieli sobie równych na międzynarodowej arenie – wygrali zarówno ME U-15, jak i MŚ U-16.

O tym, z kim konkretnie biało-czerwoni zmierzą się w fazie grupowej, przekonamy się już wkrótce – podczas losowania, które zostało zaplanowane na 1 kwietnia. Odbędzie się ono w hiszpańskim Sabadell, przy okazji Final Four Ligi Mistrzyń.

Drużyny, które zagrają w mistrzostwach Europy U-17 (8-15.08 w Manisie):
Turcja, Serbia, Grecja, Węgry, Hiszpania, Czarnogóra, Chorwacja, Holandia, Włochy, Gruzja, Francja, Rumunia, Malta, Niemcy, Ukraina, Polska